
1/19

14 200 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Boarea
195 m²
Tomtarea
844 m²
Driftkostnad
56 899 kr/år
Biarea
29 m²
Byggår
1977
Premium
Välkommen till en generöst tilltagen och mycket smakfull enplansvilla om totalt 225 kvm (195 kvm boarea + 29 biarea), centralt och trivsamt belägen i eftertraktade Saltsjö-Duvnäs. Här bor ni i ett lugnt och familjevänligt område med närhet till natur, bad och service – på en grönskande tomt som bjuder in till både avkoppling och sociala tillställningar.
Huset överraskar redan vid entrén. Bakom den harmoniska fasaden med målade träpartier, tegel och stort skyddande tak för uteplatserna öppnar bostaden upp sig på ett sätt som skapar både rymd och värme. Interiören är genomgående välrenoverad med vackra parkettgolv, höga snedtak och stora fönsterpartier som släpper in rikligt med ljus.
De sociala ytorna är hemmets självklara hjärta. Köket ligger i öppen planlösning mot matsal och vardagsrum, där den öppna spisen elegant binder samman rummen och skapar en naturlig samlingspunkt för både vardag och fest. Flödet mellan rummen är genomtänkt och inbjudande – ett hem som verkligen lever upp när familj och vänner samlas.
Planlösningen är optimal för barnfamiljen med fyra sovrum, två badrum i nära anslutning till varandra samt ett stort gästrum som passar perfekt för långväga besökare eller tonårsbarn. Här finns dessutom gott om förvaring och ett rymligt garage med plats för både bilar, hobbyverksamhet och till och med ett pingisbord.
Trädgården är privat, lättskött och inbäddad i grönska med vackra planteringar, perenner och vintergröna inslag. Solläget är fantastiskt – med en mindre veranda i öster för morgonkaffet och stora uteplatser i väster där solen dröjer sig kvar långt in på kvällen. Här finns plats för flera sittgrupper, stora middagar och sommarfester i en rofylld miljö.
Läget är svårslaget för den aktiva familjen. På några minuter når ni Långsjöns uppskattade sandstrand och naturreservat – perfekt för bad, lek och skridskoåkning vintertid. Området präglas av lugna gator, närhet till förskolor, skolor, mataffärer, kommunikationer, tennishall, utegym och lekplatser. Här finns dessutom en fin gemenskap grannar emellan med bland annat en årlig gatufest.
Ett inflyttningsklart hem där både huset och omgivningarna erbjuder det bästa av familjeliv, natur och social trivsel.


















