
1/45

2 650 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
3 rum
Boarea
66 m²
Tomtarea
1 423 m²
Driftkostnad
25 638 kr/år
Biarea
5 m²
Byggår
2006
På Hellvi Stenkvior 2 väntar ett välordnat och ombonat fritidshus om cirka 65 kvm, beläget i lugna och naturnära omgivningar i Hide. Ett boende som passar lika bra för långa sommardagar som för höst- och vinterhelger, med kamin och bekvämligheter för vistelse under hela året.
Huset har en modern och hemtrevlig karaktär med sociala ytor och gott om plats för familj och vänner. Kaminen blir en naturlig samlingspunkt under årets kallare månader och bidrar till den ombonade känslan. Här finns även bastu, och utomhus väntar ett generöst spabad som gör det enkelt att njuta av platsen även när temperaturen sjunker.
Den uppvuxna trädgården är en stor del av fastighetens charm. Här finns stora gräsytor, planteringar, växthus och flera platser för umgänge. Trädgården ligger ljust och soligt, samtidigt som grönskan och den gotländska tunen runt tomten skapar en skyddad och privat känsla. Altanen under tak ger ytterligare en naturlig plats för middagar och långa sommarkvällar.
Läget i Hide bjuder på naturen alldeles runt knuten och fina stigar för promenader. På omkring fem minuters promenad når man den långgrunda sandstranden och den lilla båthamnen med sina karaktäristiska bodar. Här är det enkelt att växla mellan bad, natur och lugna dagar hemma i trädgården.
Ett väl omhändertaget fritidsboende för den som söker närheten till hav och natur, men samtidigt uppskattar bekvämligheter som gör att huset kan användas under betydligt mer än bara sommarmånaderna.












































