
1/27

3 490 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Vinterbonat fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
3 rum
Boarea
57 m²
Tomtarea
360 m²
Driftkostnad
26 600 kr/år
Byggår
1975
Plus
Utmed en mindre markväg som övergår i ett gångstråk mot Stenshuvuds Nationalpark ligger denna synnerligen välskötta stuga. Det är en rofylld plats med endast 100 meter till Nationalparken och med havet och sandstranden på cirka tio minuters promenadavstånd.
Stugan har genomgått omfattande uppdateringar och håller en hög standard. Solceller med batterilagring, installerade 2026, bidrar till låga driftskostnader, medan nya fönster och dörrar, uppdaterat kök och badrum samt förnyade ytskikt gör att det bara är att flytta in och börja njuta.
Storstugan har kamin och en generös fönstervägg med utgång till terrass under tak i rakt västerläge. Här har man utsikt över naturtomten, allmän mark och öppna fält. Det finns två sovrum och som ett utmärkt komplement, precis intill, ligger en friggebod om cirka 15 m² med ytterligare två sovrum. Totalt disponeras därmed fyra sovrum plus storstuga, vilket ger gott om plats för både familj och gäster.
Utomhus har man flera trivsamma uteplatser, både under tak och i öppet, soligt läge. Den lättskötta naturtomten är delvis inhägnad och här finns också en praktisk förrådsbod.
Läget är svårslaget för den som uppskattar ett aktivt liv nära naturen. Förutom Stenshuvuds Nationalpark, hav och sandstrand finns Knärums tennisklubb i närheten. Vidare är det nära till Vik och Österlens Golfklubbs två banor samt paddelbanor. I Vik finns service i form av matbutik (Automat) samt den uppskattade Gröna Butiken på Orelund – allt inom bekvämt avstånd.


























