
1/29

790 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
4 rum
Boarea
113 m²
Tomtarea
1 323 m²
Driftkostnad
52 112 kr/år
Biarea
68 m²
Byggår
1952
Välkommen till Gröndalsgatan 4 – en trivsam och välplanerad villa med ett lugnt läge i natursköna Ingatorp. Här erbjuds ett hemtrevligt boende med genomtänkt planlösning, generösa sällskapsytor och en härlig trädgård som passar både den odlingsintresserade och barnfamiljen.
Entréplanet välkomnar med en rymlig hall som leder vidare till ett funktionellt kök och ett ljust allrum med utgång till den stora terrassen – en perfekt plats för sommarens måltider och umgänge. På detta plan finns även vardagsrum med braskamin samt ett badrum.
På övre plan finns två rogivande sovrum och en praktisk toalett, vilket skapar en bekväm och privat sovavdelning.
Källaren erbjuder gott om extra utrymme med tvättstuga, hobbyrum med egen bar för sociala tillställningar, bastu, matkällare samt garage.
Den plana och lättskötta tomten bjuder på fina möjligheter för både avkoppling och odling. Här finns ett växthus för den trädgårdsintresserade, grillplats, carport och en skyddad uteplats under tak som förlänger utesäsongen samt en stor gräsmatta med plats för lek och aktiviteter.
Det här är ett boende som kombinerar funktion, charm och en trivsam utemiljö – perfekt för dig som söker ett hem att trivas i under många år.




























