
1/59

6 950 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Vinterbonat fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
4 rum
Boarea
130 m²
Tomtarea
694 m²
Driftkostnad
25 160 kr/år
Byggår
2026
Antal besök
262
Premium
Uteplats
* Havsutsikt
* Fantastiskt läge på höjden, helt avskärmat från insyn.
* Gång- och cykelväg till Strömstad
* Underhållsfritt hus
* Åretrunt standard
* Bergvärme
* Fri fastighetsavgift/fastighetsskatt i 15 år
Låt mig presentera denna pärla på 130 kvadratmeter på trevliga Skärbygdsvägen - ett nybyggt, charmigt och lyxigt fritidshus/parhus endast fem minuter från havet och sandstrand. Huset kan givetvis användas antingen som ett fritidsboende eller ett åretrunthus.
Här välkomnas ni till ett nybyggt hus, ett enastående och charmigt fritidshus/året runt hus i ett plan som har allt man kan önska och lite till med generös takhöjd, öppen planlösning, braskamin, härligt ljusinsläpp, vattenburen golvvärme och kommunalt vatten och avlopp. Uppvärmning genom bergvärme och balanserad ventilation med värmeåtervinnings FTX-system, ett stabilt och kostnadseffektivt system. Det här är ett lyxigt hus med tre sovrum som erbjuder moderna bekvämligheter i kombination med lantlig charm. Husen är mycket underhållsfria med fasad behandlad med järnvitriol som inte behöver målas och de är utrustat med Tanums fönster med utvändig aluminiumbeklädnad som gör fönstren extra tåliga. Husen är byggda som årerunthus och är handikappanpassade. Men det går bra att även använda dem som lyxigare fritidshus. Tomten är fint i ordning runt om huset och en nyasfalterad väg slingrar sig upp till huset och på uppfarten. Nu är huset färdigställt och det är bara att flytta rätt in!
Från Stareberget kan man tar sig säkert genom gångtunnel till kiosk, restaurang och Lagunens strand. Gångtunneln finns redan på plats och är markerad med röd ring på en av bilderna. Från Stareberget har man nära till Strömstad och kan ta sig lätt via gång och cykelbana. Strömstad är Sveriges västligaste destination som erbjuder havet med västkustens saltaste vatten, en hänförande skärgård och en mycket varierande natur. Dessutom har Strömstad ett rikt utbud av kulturliv, mysiga restauranger, caféer och butiker. – En oslagbar kombination! Närhet till Daftöland nöjespark, Lagunens badplats med finsandstrand och med aktiviteter för alla åldrar och inte minst Kosteröarna som helt klart är värt ett besök.
Välkommen att höra av dig till ansvarig mäklare och boka tid för privat visning!






















































