
1/66

8 995 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
5 rum
Boarea
135 m²
Tomtarea
725 m²
Energiklass
D
Driftkostnad
35 518 kr/år
Biarea
16 m²
Byggår
1978
Premium
Välkommen till ett trivsamt och välplanerat hem med generösa ytor, härlig trädgård och flera fina uteplatser. Invändigt väntar ett stilrent kök med gott om arbetsyta och förvaring, ett rymligt vardagsrum med kakelugn samt två bra badrum. Bostaden erbjuder tre sovrum idag med möjlighet att skapa ett fjärde, vilket gör planlösningen flexibel efter behov.
Utemiljön är en stor del av boendet. Den plana och välskötta trädgården ramas in av häckar och höga tujor och bjuder på fina planteringar, fruktträd och bärbuskar. På framsidan i väster finns generösa uteplatser med markiser och ett välutrustat utekök under tak, en självklar plats för middagar och umgänge under årets varmare månader. På baksidan i sydost finns ytterligare en uteplats och i trädgården finns gott om plats för både lek och avkoppling.
Här bor ni i ett lugnt och barnvänligt område med naturen alldeles runt hörnet. Sigfridsborgsskolan och Ältadalens förskola ligger cirka 500 meter bort och på nära håll finns Strålsjön, Erstaviks naturområden och fina promenad och motionsstråk. Ett hem med fina sociala ytor, flexibel planlösning och en utemiljö som verkligen förlänger boendet.
Foto: Karina Kock, in and exteriorphoto

































































