
1/23

1 150 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
5 rum
Boarea
120 m²
Tomtarea
1 029 m²
Energiklass
C
Driftkostnad
30 149 kr/år
Uteplats
Nils Ols väg 1 ligger något i skymundan från samhället på en synnerligen gemytlig plats med promenadavstånd till Lagan.
Familjen Gunnarsson lät uppföra ett rejält enplanshus med källare i början av 70-talet och har sedan dess trivts och underhållit huset på ett mycket bra sätt. Vacker och lummig trädgårdstomt med ett hörnläge, frliggande garage med eldriven garageport och utbytt tak till Derbigum (-12). Stort mervärde för vattenburen värme via jordvärme. Fiber finns indraget.
Interiört så fördelar sig entréplanet över; ljust vardagsrum med bevarat ekparkettgolv, ytterligare allrum som med fördel kan göras om till sovrum med utgång till stensatt uteplats i väster. Kök med matplats, badrum och tre sovrum varav ett med utgång till stensatt uteplats i öster.
Källare i ett gott skick med bjälklag i betong, bra förvaringsutrymmen, helkaklat badrum med klinkergolv, tvättstuga och garage.
Promenadavstånd in till samhället med matvarubutik, skola, bank pizzeria m m . Järnvägsplanen för ny mötesstation i Knäred har vunnit laga kraft och planerad byggstart är 2027. Med planerade tåg mot Markaryd som Halmstad.
Välkomna med er intresseanmälan!






















