
1/25

4 350 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
5 rum
Boarea
70 m²
Tomtarea
158 m²
Driftkostnad
58 208 kr/år
Biarea
10 m²
Byggår
2012
Premium
Välkommen till ett fjällboende där modern arkitektur, storslagen natur och en genomtänkt livsstil möts i perfekt harmoni. På högt och attraktivt läge på Horrmundberget, längst in på en lugn återvändsgata, väntar detta moderna fjällhus från 2012 – en plats där fjällupplevelsen börjar redan när ni kliver innanför dörren. Husets karaktäristiska pulpettak, generösa glaspartier och imponerande takhöjd skapar en arkitektonisk känsla av rymd och exklusivitet. Genom de stora fönstren öppnar sig en vacker vy över Kläppens skidberg, med Gondolen som en stämningsfull siluett mot fjällhimlen. Här får naturen spela huvudrollen och årstidernas skiftningar blir en del av interiören.
Utanför väntar en generös trädäckad altan med direkt utgång från vardagsrummet, perfekt för långa sommarluncher, stilla morgnar och sociala kvällar. Som kronan på verket finns ett härligt spabad, omslutet av den trädäckade samt takade altanen på entrésidan – en given plats för avkoppling efter en dag på fjället när snön ligger djup.
Husets hjärta är det luftiga allrummet med upp till fyra meters takhöjd, där kök, matplats och vardagsrum samspelar i en öppen och elegant helhet. De stora fönsterpartierna skapar ett fantastiskt ljusinsläpp och låter fjällandskapet komma alldeles nära. Det här är en miljö skapad för att umgås. Här kan middagarna bli långa, samtalen fortsätta långt in på kvällen och familjens eller vännernas dagar få ett naturligt avslut framför den storslagna utsikten. Ett boende där varje kvadratmeter är utformad för att skapa trivsel, gemenskap och den där efterlängtade känslan av ledighet.
Fyra sovrum och totalt åtta bäddar gör huset till ett perfekt tillhåll för familj och vänner. Två sovrum med dubbelsängar kompletteras av två sovrum med våningssängar – en genomtänkt kombination som gör det enkelt att samla både stora och små under samma tak.
Läget på Horrmundberget är något alldeles extra. Här bor ni lugnt, högt och naturnära, samtidigt som Kläppen Ski Resorts utbud finns inom bekvämt räckhåll. När snöförhållandena tillåter finns möjlighet till ski in/ski out via transportliftar och skidväg, med skidvägen endast cirka 50 meter från huset. Från huset kan ni följa skidspåret ner mot liftsystemet och ge er ut på dagens äventyr. Tillbaka hem väntar sedan värmen, lugnet och kanske ett avkopplande bad i spabadet.
Transportliften Domherren ligger cirka 600 meter bort och tar er vidare in i Kläppens liftsystem vid barnområdet och Våffelstugan. För längdskidåkaren finns Kläppens populära längdspår cirka 400 meter från huset.
Det här är mer än ett fjällhus. Det är en destination i sig. En plats där dagens första kaffe kan avnjutas med utsikt över skidberget, där barnen kan fylla dagarna med fjälläventyr och där kvällarna avrundas i det varma skenet från huset, kanske följt av ett avkopplande dopp under stjärnhimlen. Här kombineras modern arkitektur, imponerande rymd, naturskön utsikt, generösa uteplatser och ett eftertraktat fjälläge på ett sätt som gör huset lika attraktivt för aktiva vinterdagar som för långa sommardagar på fjället.
Ett smakfullt och välplanerat fjällboende med den rätta känslan – för dig som söker något utöver det vanliga och vill kunna njuta av fjällen med både komfort och stil, året runt.
Foto: Fredrik Smedman, Egentagna

























