
1/40

7 195 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
6 rum
Boarea
179 m²
Tomtarea
1 088 m²
Energiklass
D
Driftkostnad
46 805 kr/år
Byggår
2007
Uteplats
Med ett attraktivt läge i omtyckta Ekängen väntar en smakfull och välskött villa om 179 kvm i 1,5 plan. Här bor du i ett familjevänligt område med närhet till både natur, sjön Roxen och Linköpings stadspuls.
Entrévåningen bjuder på öppna och sociala ytor där kök, vardagsrum och matplats samspelar i en öppen planlösning. Här finns ekparkett, infällda spotlights och braskamin som skapar en varm och inbjudande känsla. Köket från Vedum är stilrent med grå luckor, granitbänkskiva, köksö och inbyggd vinkyl. Från sällskapsytorna nås den stora altanen som löper runt delar av huset och binder samman inne- och utemiljön på ett naturligt sätt.
På entréplanet finns även ett rymligt sovrum, helkaklat badrum samt en praktisk groventré med tvättmöjligheter. Hela planet har vattenburen golvvärme för hög komfort.
En trappa med eksteg leder upp till övervåningen där tre sovrum, allrum och ytterligare ett badrum finns. Allrummet är ljust med takfönster och fungerar perfekt som extra sällskapsyta. Master bedroom har walk-in closet och de övriga sovrummen är rymliga med god förvaring.
Utomhus väntar en insynsskyddad och uppvuxen trädgård om 1 088 kvm med stort trädäck, pool och spabad. Poolen är en Aqvis-pool från 2010 som värms via fjärrvärme och skapar en härlig plats för både avkoppling och umgänge under sommarhalvåret.
Till fastigheten hör även ett isolerat garage om 36 kvm med separat förråd samt en rymlig uppfart med plats för flera bilar.
I Ekängen bor du med närhet till förskolor, skolor och goda kommunikationer. Två förskolor finns inom ca 550 meter och skolor för F–6 i området. Busslinje 10 nås på ca 150 meter och tar dig till Linköpings centrum på cirka 15 minuter. Här finns även obemannad matbutik med generösa öppettider och fina gång- och cykelvägar. Sjön Roxen och omgivande natur ger dessutom fantastiska möjligheter till bad, båtliv och friluftsliv.
Ett välplanerat hem med fyra sovrum, två badrum och generösa sällskapsytor - kompletterat med en privat trädgård med stort trädäck, pool, spabad och garage. Ett boende som kombinerar komfort, funktion och livskvalitet i ett av Ekängens mest omtyckta lägen.







































