
1/112

7 500 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Gård utan jordbruk
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
6 rum
Boarea
288 m²
Tomtarea
2,7 ha
Byggår
1900
Biarea
20 m²
Premium
En charmig och komplett mindre hästgård med ett mycket bra läge. Ett gediget och härligt bostadshus om hela 230 kvm med stora och ljusa sociala ytor samt ett till mindre bostadshus med mycket charm. Hästgården har en samlad och lättskött gårdsbild med ett välutrustat stall, ridbana, skrittmaskin under tak, nyanlagda hagar och ligghall.
Stallet är luftigt med fin boxinredning och åtta stora boxar. Alla boxar har vattenkoppar anslutna till ett cirkulerande vattensystem. I stallet finns bra biutrymmen såsom stor sadelkammare, flera foderutrymmen, förråd och höloft. Den fina ridbanan med fibersand som underlag har både belysning och bevattningsstolpar. Hagarna är nyanlagda med ordentliga staket och ett genomtänkt hagsystem med grusade insläpp och sommarvatten framdraget. På den egna hagmarken finns flera fina rasthagar och en stor gräshage med ligghall med vinterisolerat vatten utdraget. Intill de egna hagarna arrenderas dessutom en stor gräshage om ca 3,4 ha. För den träningsintresserade finns en egen ridslinga runt gården samt ett ridhus på bekvämt skrittavstånd (ca 7–10 min) över ängarna.
Bostadshuset från tidigt 1900-tal där tidstypisk charm med framtagna timmerväggar, vackra pardörrar och kakelugnar möter moderna, ljusa materialval och luftiga rum. Här finns ett häftigt kök om ca 60 kvm med allt för den matlagningsintresserade och ett rymligt master bedroom med panoramafönster över åkrar och de egna hagarna. Ett unikt hus som passar för den stora familjen med vattenburen golvvärme på båda planen via en ny bergvärmepump. Bostadshus 2 om ca 58 kvm är ett komplett och charmigt bostadshus - utmärkt som generationsboende eller gästhus. Båda husen är högt placerade i en nyanlagd trädgård med fin vy över markerna runt omkring.
Ett toppenläge endast en mil från Enköping (ca 13 min), snabb access ut på motorvägen samt ca 1 h till centrala Stockholm och 25 min till Västerås. Drygt 4 km till väg med busshållplats och cykelbana ger mycket goda pendlingsmöjligheter både med bil och kollektivtrafik, tillsammans med Enköpings tågförbindelser mot Stockholm och Västerås.
Foto: Kjell Andersson
















































































































