
1/29

6 200 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
7 rum
Boarea
182 m²
Tomtarea
1 294 m²
Energiklass
E
Driftkostnad
53 815 kr/år
Byggår
1983
Premium
Ett rymligt och flexibelt hus med stor potential på ett av Björnänges trevligaste lägen, högst upp på en lugn återvändsgata med fri utsikt över både fjäll och sjö. Här bor du ostört med naturen runt knuten, samtidigt som du har närhet till allt som gör Åre året runt så attraktivt.
Huset är generöst tilltaget och uppdelat i två fullvärdiga bostäder, en på varje plan, vilket ger många användningsmöjligheter. Via en smart, kopplingsbar trappa (tillbyggd 2004) kan du enkelt öppna upp och även använda hela huset som en enda stor familjevilla. Perfekt för den stora familjen, flera generationer eller dig som vill kombinera eget boende med uthyrning.
Tomten är lummig och mycket trivsam, med gott om plats för utemöbler, lek, studsmatta och avkoppling i solen. På tomten finns även vinbärsbuskar och krusbärsbuskar nere i slänten mot vägen och här fanns tidigare även ett stort potatisland. Gott om plats för den som är odlingsintresserad.
• Högt, insynsskyddat läge på lugn återvändsgata
• Fantastisk utsikt över både fjäll och sjö
• Två bostäder (94kvm och 88kvm)
• Kopplingsbar trappa med möjlighet att nyttja hela huset som en enhet
• Garage på 15kvm
• Mycket trevlig tomt med bärbuskar och gott om plats för odling, potatisland etc
Ett boende som fungerar lika bra för familjeliv året runt som för den som söker ett tilltaget fritidshus med uthyrningspotential.




























