Evagatan 22

Hultsfreds kommun Se på karta

1 250 000 kr

Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
7 rum
Boarea
124 m²
Biarea
123 m²
Tomtarea
890 m²
Byggår
1964
Driftkostnad
45 919 kr/år

Välkommen till denna fantastiska souterrängvilla! Uppe på höjden i Virserum ligger denna fina bostad på lättskött tomt. Ett välunderhållet och moderniserat hem. Husets totala yta, på närmare 250 kvm är fördelat över två plan. Entréplan känns ljust och rymligt. Renoverat kök med fina vitvaror och väldisponerade ytor som vätter mot den stora matsalen med stora fönsterpartier och fungerande öppen spis. I anslutning till matsalen finns också tillgång till generöst tilltaget altandäck. I andra delen av övre plan finns fyra mysiga sovrum och helkaklat badrum.
Tar vi oss en trappa ned bjuds vi på fler härliga sociala ytor, allrum med fungerande braskamin och loungedel med plats för middagsbord. Även här finns stora fönsterpartier som skänker ljus åt hela rummet. Utanför väntar ytterligare ett altandäck med härligt spabad!
Rör vi oss vidare genom källarplan når vi gästtoalett, duschrum med bastu, stort garage med klinkergolv samt rymlig groventré. Tvättstuga med torkrum och pannrum med bergvärme.
Ett varmt och inbjudande hem som står klart för ny ägare. Välgenomtänkt och praktiskt planlösning för både den stora och lilla familjen.

Varmt välkomna med er intresseanmälan!

Läs mer hos mäklaren
Bostadsfoto: Johan Gustafsson, Husfoto
Länsförsäkringar Fastighetsförmedling Hultsfred

Kontakta mäklaren

Lisa Danielsson

Länsförsäkringar Fastighetsförmedling Hultsfred
Mäklare Lisa Danielsson, Länsförsäkringar Fastighetsförmedling Hultsfred
076-5100492