
1/45

6 100 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
7 rum
Boarea
202 m²
Tomtarea
878 m²
Driftkostnad
49 895 kr/år
Premium
Med stor stolthet presenterar vi denna funkisvilla på Väster. Nuvarande ägare har bott, trivts och varsamt vårdat detta hem i 45 år. Den unika villan från 1959, ritad av Svend Bögh Andersen, med tydlig modernistisk karaktär. 202 m² boyta + källare och vidbyggt garage. Högt och fritt läge på eftertraktade Väster med omedelbar närhet till sjukhuset.
Husets stora styrka är kombinationen av generösa ytor och ett härligt ljusflöde. Entréplanet är planerat för både vardag och umgänge, med kök och matplats i nära anslutning till det separata matrummet och vidare mot det stora vardagsrummet. Fönster och glaspartier från flera håll låter dagsljuset följa med genom rummen, samtidigt som de stora fönsterpartierna mot trädgården suddar ut gränsen mellan inne och ute.
Vardagsrummet är rejält tilltaget med vacker fiskbensparkett och öppen spis, och härifrån blickar man rakt ut mot den grönskande och insynsskyddade trädgården. Strax intill ligger det ljusa matrummet med skiffergolv som är perfekt för såväl familjens middagar som större sällskap. Mellan vardagsrum och matrummet hittar vi det praktiska arbetsköket som också har en mindre matplats, perfekt för frukost, läxläsning m.m. Den öppna trappan binder samman våningsplanen och leder upp till familjens privata del med tre sovrum, två badrum och ett stort allrum. Lägg därtill källarplanets gillestuga med öppen spis, bastu, tvättavdelning och förvaring, så blir detta ett hem med ovanligt gott om plats för hela familjens vardag, arbete, umgänge och fritid.
Många av de tidstypiska detaljerna finns fortfarande kvar och ger en genuin atmosfär från en epok då kvalitet och hantverk stod i centrum. För nästa ägare finns möjligheten att utveckla huset vidare och samtidigt bevara dess unika arkitektoniska uttryck.
Svend Bögh-Andersen (1916-1984) var en dansk-svensk arkitekt och stadsarkitekt i Laholm mellan 1951 och 1974. Han räknas som en viktig representant för modernismen i Halland och ritade ett stort antal bostäder, offentliga byggnader och affärshus. Även i Halmstad satte han avtryck genom bland annat kvarteret Giganten, där hans funktionalistiska formspråk med rena linjer, tegelarkitektur och genomtänkta stadsrum tydligt kommer till uttryck. Bögh-Andersen strävade efter att förena modern arkitektur med hänsyn till omgivningens landskap och stadsmiljö, vilket gör att hans byggnader fortfarande upplevs som väl anpassade till sin plats.











































