Tingsryds kommun

Bostäder till salu & kommande

Bostäder, till salu & kommande – Tingsryds kommun

79 bostäder till salu

Om sökresultatet

November 2025

8 rum gård med jordbruk på Gåsalycke 3 Urshult, Tingsryds kommun - bild 1
8 rum gård med jordbruk på Gåsalycke 3 Urshult, Tingsryds kommun - bild 2
8 rum gård med jordbruk på Gåsalycke 3 Urshult, Tingsryds kommun - bild 3
8 rum gård med jordbruk på Gåsalycke 3 Urshult, Tingsryds kommun - bild 4
8 rum gård med jordbruk på Gåsalycke 3 Urshult, Tingsryds kommun - bild 5
Budgivning pågår

Gåsalycke 3

Urshult, Tingsryds kommun
2 950 000 kr
160 m²
8 rum
3 ha tomt

På en generös tomt om 3,498 hektar ligger denna klassiska mangårdsbyggnad från 1850, ett tvåplanshus med delvis källare och en boyta på cirka 160 kvm. Här finns 8 rum och kök, varav 5 sovrum, vilket ger gott om plats för den stora familjen eller dig som vill ha utrymme för både boende och arbete. På gården finns dessutom en lada/ekonomibyggnad med fyra boxar, rymlig stallgång och…

Plus
Egendomsbyrån AB

Oktober 2025

6 rum villa på Idekullavägen 17 Ryd, Tingsryds kommun - bild 1
6 rum villa på Idekullavägen 17 Ryd, Tingsryds kommun - bild 2
6 rum villa på Idekullavägen 17 Ryd, Tingsryds kommun - bild 3
6 rum villa på Idekullavägen 17 Ryd, Tingsryds kommun - bild 4
6 rum villa på Idekullavägen 17 Ryd, Tingsryds kommun - bild 5

Idekullavägen 17

Ryd, Tingsryds kommun
1 285 000 kr
156 + 148 m²
6 rum
840 m² tomt

Välkommen till Idekullavägen 17 och en trevlig en och en halvplans-villa i lugnt bostadsområde. Här bor du på 156 m² fördelat på sex rum och kök med upp till tre sovrvum och det finns en rymlig källare för extra utrymme. Ett härligt uterum förlänger säsongen och erbjuder trivsamt umgänge med vänner och familj. Med närhet till mataffär och skola är detta ett bekvämt boende för hela familjen och…

Plus
Energieffektiv
Egendomsbyrån AB

Spara din sökning

... och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Spara sökning

Återvänder du ofta till samma sökning?

Spara din sökning och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Spara den här sökningen

September 2025

5 rum villa på Rönnstigen 3 Konga, Tingsryds kommun - bild 1
5 rum villa på Rönnstigen 3 Konga, Tingsryds kommun - bild 2
5 rum villa på Rönnstigen 3 Konga, Tingsryds kommun - bild 3

Rönnstigen 3

Konga, Tingsryds kommun
649 000 kr
137 + 22 m²
5 rum
832 m² tomt
Bas
Egendomsbyrån AB

Juli 2025

3 rum villa på Ängsvägen 38 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 1
3 rum villa på Ängsvägen 38 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 2
3 rum villa på Ängsvägen 38 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 3

Ängsvägen 38

Tingsryd, Tingsryds kommun
1 550 000 kr
91 m²
3 rum
1 227 m² tomt
Bas
LF Fastighetsförmedling Tingsryd
villa på Tångvägen 2 Ryd, Tingsryds kommun - bild 1
villa på Tångvägen 2 Ryd, Tingsryds kommun - bild 2
villa på Tångvägen 2 Ryd, Tingsryds kommun - bild 3
villa på Tångvägen 2 Ryd, Tingsryds kommun - bild 4
villa på Tångvägen 2 Ryd, Tingsryds kommun - bild 5
Budgivning pågår

Tångvägen 2

Ryd, Tingsryds kommun
775 000 kr
96 + 95 m²
829 m² tomt

Välkommen till Tångvägen 2 i Ryd och en väl omhändertagen villa där hela familjen får plats. Ett lugnt område, närhet till skola och mataffär, en härlig trädgård som tillsammans med bara en kort promenad ner till Hönshyltefjorden och dess vackra omgivningar ger ett perfekt boende som kombinerar bekvämlighet med avkoppling. De 96 m² är väl planerade och fördelade på 4 rum och kök plus en fullstor…

Plus
Egendomsbyrån AB
6 rum gård med jordbruk på Grönadal Södergård 3 Älmeboda, Tingsryds kommun - bild 1
6 rum gård med jordbruk på Grönadal Södergård 3 Älmeboda, Tingsryds kommun - bild 2
6 rum gård med jordbruk på Grönadal Södergård 3 Älmeboda, Tingsryds kommun - bild 3

Grönadal Södergård 3

Älmeboda, Tingsryds kommun
1 995 000 kr
132 m²
6 rum
4 ha tomt
Bas
LF Fastighetsförmedling Tingsryd

Juni 2025

5 rum gård med jordbruk på Elsemåla Östergård 23 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 1
5 rum gård med jordbruk på Elsemåla Östergård 23 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 2
5 rum gård med jordbruk på Elsemåla Östergård 23 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 3
5 rum gård med jordbruk på Elsemåla Östergård 23 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 4
5 rum gård med jordbruk på Elsemåla Östergård 23 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 5

Elsemåla Östergård 23

Tingsryd, Tingsryds kommun
9 000 000 kr
5 rum
3 ha tomt

Välkommen till Elsemåla Östergård 23 och en underbar gård. Läget, det spektakulära bostadshuset, ladan med tre fräscha och väl omhändertagna hyreslägenheter, stor verkstad, fina förvaringsytor och den trevliga stugan på tomten är bara några av alla detaljer som gör detta till ett ställe du inte vill missa! En kort promenad över vägen har du fiskerätt i Tiken med båtplats och de rogivande…

Plus
Egendomsbyrån AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för Solgatan 5

Solgatan 5

Tingsryd, Tingsryds kommun
1 360 000 kr
86 m²
3 rum
885 m² tomt
Bas
Uteplats
Listed
villa på Växjövägen 15A Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 1
villa på Växjövägen 15A Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 2
villa på Växjövägen 15A Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 3
villa på Växjövägen 15A Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 4
villa på Växjövägen 15A Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 5

Växjövägen 15A

Tingsryd, Tingsryds kommun
1 975 000 kr
160 + 70 m²
1 586 m² tomt

Välkommen till Växjövägen 15A och en mycket väl omhändertagen fastighet med två lägenheter på vardera ca 80m². Den undre lägenheten är i välskött originalskick medan den övre är helrenoverad. Exteriört är det mesta bytt, såsom tak, fönster och fasad. Gemensam tvättstuga i källaren där det även finns förråd för hyresgästerna. Uppvärmning sker med pellets. Total hyresintäkt 165.600 kr/år. För…

Plus
Egendomsbyrån AB
5 rum villa på Solrödsvägen 14 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 1
5 rum villa på Solrödsvägen 14 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 2
5 rum villa på Solrödsvägen 14 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 3

Solrödsvägen 14

Tingsryd, Tingsryds kommun
2 175 000 kr
153 + 16 m²
5 rum
1 062 m² tomt
Bas
LF Fastighetsförmedling Tingsryd
6 rum villa på Kyrkogatan 46 Älmeboda, Tingsryds kommun - bild 1
6 rum villa på Kyrkogatan 46 Älmeboda, Tingsryds kommun - bild 2
6 rum villa på Kyrkogatan 46 Älmeboda, Tingsryds kommun - bild 3

Kyrkogatan 46

Älmeboda, Tingsryds kommun
995 000 kr
108 + 100 m²
6 rum
1 253 m² tomt
Bas
LF Fastighetsförmedling Tingsryd
5 rum villa på Gäddeviksås Haga   Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 1
5 rum villa på Gäddeviksås Haga   Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 2
5 rum villa på Gäddeviksås Haga   Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 3
5 rum villa på Gäddeviksås Haga   Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 4
5 rum villa på Gäddeviksås Haga   Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 5

Gäddeviksås Haga

Tingsryd, Tingsryds kommun
1 190 000 kr
175 + 104 m²
5 rum
1 576 m² tomt

Välkommen till Gäddeviksås Haga, en charmig bostad med anor från dess tid som lanthandel, belägen i naturskön miljö med bokskogen som närmsta granne och sjön Mien inom bekvämt avstånd. Detta rymliga hem är perfekt för den större familjen som värderar både stil och funktionalitet. Huset sträcker sig över 1 1/2 plan med en praktisk källare under. På nedre plan möts du b.la. av ett stort, rymligt…

Plus
LF Fastighetsförmedling Tingsryd

Maj 2025

1 rum lägenhet på Torggatan 9B Tingsryd - Centralt, Tingsryds kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Torggatan 9B Tingsryd - Centralt, Tingsryds kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Torggatan 9B Tingsryd - Centralt, Tingsryds kommun - bild 3

Torggatan 9B

Tingsryd - Centralt, Tingsryds kommun
495 000 kr
36,5 m²
1 rum
vån 1/3
1 547 kr/mån
13 562 kr/m²
Bas
Balkong
Fastighetsbyrån Tingsryd

April 2025

villa på Stationsvägen 7 Konga, Tingsryds kommun - bild 1
villa på Stationsvägen 7 Konga, Tingsryds kommun - bild 2
villa på Stationsvägen 7 Konga, Tingsryds kommun - bild 3
villa på Stationsvägen 7 Konga, Tingsryds kommun - bild 4
villa på Stationsvägen 7 Konga, Tingsryds kommun - bild 5

Stationsvägen 7

Konga, Tingsryds kommun
800 000 kr
2 053 m² tomt

I ett lugnt och fridfullt bostadsområde finner vi denna gedigna hyresfastighet med tre lägenheter samt tillhörande garage. Byggnaden är uppförd 1950 och användes till en början som kontor för Konga snickeri men 1968 byggdes den om till nuvarande hyresfastighet. Här erbjuds goda sällskapsytor och flertalet stora fönster som ger ett härligt ljusinsläpp. I dagsläget är ingen av lägenheterna uthyrda.…

Plus
Egendomsbyrån AB

Mars 2025

övrig på Stationsvägen 6 Konga, Tingsryds kommun - bild 1
övrig på Stationsvägen 6 Konga, Tingsryds kommun - bild 2
övrig på Stationsvägen 6 Konga, Tingsryds kommun - bild 3
övrig på Stationsvägen 6 Konga, Tingsryds kommun - bild 4
övrig på Stationsvägen 6 Konga, Tingsryds kommun - bild 5

Stationsvägen 6

Konga, Tingsryds kommun
1 100 000 kr
177 m²
1 543 m² tomt

Välkomna till Stationsvägen 6. Nu har du chansen att förvärva en fin lägenhetshus som består av tre välplanerade lägenheter. Lägenheterna är fräscha och med bra planlösning. Perfekt för att hyra ut eller för familjer som vill bo nära varandra. Hyresintäkter för 2024 var 240.000 kr. Alla lägenheter är uthyrda i dagsläget. Lättskött tomt med plats för både lek och grillkvällar. På…

Plus
Egendomsbyrån AB

Oktober 2024

4 rum villa på Fagerfors 7 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 1
4 rum villa på Fagerfors 7 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 2
4 rum villa på Fagerfors 7 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 3

Fagerfors 7

Tingsryd, Tingsryds kommun
675 000 kr
108 + 64 m²
4 rum
1 654 m² tomt
Bas
Egendomsbyrån AB
5 rum villa på Trädgårdsgatan 19 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 1
5 rum villa på Trädgårdsgatan 19 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 2
5 rum villa på Trädgårdsgatan 19 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 3
5 rum villa på Trädgårdsgatan 19 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 4
5 rum villa på Trädgårdsgatan 19 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 5

Trädgårdsgatan 19

Tingsryd, Tingsryds kommun
1 500 000 kr
119 + 119 m²
5 rum
1 085 m² tomt

Nu finns chansen att bli ägare för denna välplanerade familjevilla i centrala Tingsryd. Gott om plats med både sociala och privata ytor. Entréplan ger dig två stora vardagsrum, kök, badrum och tre rymliga sovrum. I källarplan har du stora ytor med förvaring, tvättstuga och garage. Fjärrvärme som ger en stabil uppvärmning. I Tingsryd bor du med behagligt avstånd till skola, förskola, affärer samt…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
gård/skog på Långasjömåla Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 1
gård/skog på Långasjömåla Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 2
gård/skog på Långasjömåla Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 3
Budgivning pågår

Långasjömåla

Tingsryd, Tingsryds kommun
2 900 000 kr
27,4 ha tomt
Bas
Skog & Lantbruk

September 2024

6 rum villa på Kyrkogatan 23 Rävemåla, Tingsryds kommun - bild 1
6 rum villa på Kyrkogatan 23 Rävemåla, Tingsryds kommun - bild 2
6 rum villa på Kyrkogatan 23 Rävemåla, Tingsryds kommun - bild 3
6 rum villa på Kyrkogatan 23 Rävemåla, Tingsryds kommun - bild 4
6 rum villa på Kyrkogatan 23 Rävemåla, Tingsryds kommun - bild 5

Kyrkogatan 23

Rävemåla, Tingsryds kommun
495 000 kr
110 + 32 m²
6 rum
1 416 m² tomt

I hjärtat av det lugna och lantliga området Rävemåla finner du detta charmiga boende med fina trägolv och en luftvärmepump för skön inomhuskomfort. Med tre till fyra sovrum och sex rum totalt erbjuder detta hem gott om utrymme för hela familjen. I huset finns flera kakelugnar, som kan sprida härlig värme och bidra till mysig stämning. Närområdet bjuder på vacker natur och en fridfull atmosfär,…

Plus
Fastighetsbyrån Tingsryd

Augusti 2024

12 rum villa på Skolgatan 1 Ryd, Tingsryds kommun - bild 1
12 rum villa på Skolgatan 1 Ryd, Tingsryds kommun - bild 2
12 rum villa på Skolgatan 1 Ryd, Tingsryds kommun - bild 3
12 rum villa på Skolgatan 1 Ryd, Tingsryds kommun - bild 4
12 rum villa på Skolgatan 1 Ryd, Tingsryds kommun - bild 5

Skolgatan 1

Ryd, Tingsryds kommun
995 000 kr
12 rum
1 144 m² tomt

I Ryd, Tingsryd kommun, har vi ett spännande objekt med stora möjligheter. Här finns en fastighet med hela 12 rum och potential för att skapa tre separata lägenheter. Perfekt för den som söker ett generationsboende eller ser affärsmöjligheter genom uthyrning. Läget är fantastiskt, med närhet till grönområden och affärer. Dessutom är området omgivet av vacker natur och flera sjöar, vilket ger en…

Plus
Balkong
Uteplats
Fastighetsbyrån Tingsryd

Artiklar från Hemnet

Maj 2024

villa på Växjövägen 17 Linneryd, Tingsryds kommun - bild 1
villa på Växjövägen 17 Linneryd, Tingsryds kommun - bild 2
villa på Växjövägen 17 Linneryd, Tingsryds kommun - bild 3
Kommande

Växjövägen 17

Linneryd, Tingsryds kommun
875 000 kr
200 m²
1 528 m² tomt
Bas
Fastighetsbyrån Tingsryd

Februari 2024

9 rum villa på Storgatan 51A Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 1
9 rum villa på Storgatan 51A Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 2
9 rum villa på Storgatan 51A Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 3

Storgatan 51A

Tingsryd, Tingsryds kommun
3 800 000 kr
204 m²
9 rum
2 316 m² tomt
Bas
Uteplats
Fastighetsbyrån Tingsryd

Januari 2024

övrig på Storgatan 56 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 1
övrig på Storgatan 56 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 2
övrig på Storgatan 56 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 3

Storgatan 56

Tingsryd, Tingsryds kommun
4 750 000 kr
100 m²
1 086 m² tomt
Bas
Egendomsbyrån AB

December 2023

5 rum villa på Fagerfors 22 Konga, Tingsryds kommun - bild 1
5 rum villa på Fagerfors 22 Konga, Tingsryds kommun - bild 2
5 rum villa på Fagerfors 22 Konga, Tingsryds kommun - bild 3

Fagerfors 22

Konga, Tingsryds kommun
1 100 000 kr
139 + 94 m²
5 rum
4 829 m² tomt
Bas
LF Fastighetsförmedling Tingsryd

Augusti 2023

6 rum villa på Torggatan 26 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 1
6 rum villa på Torggatan 26 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 2
6 rum villa på Torggatan 26 Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 3
Kommande

Torggatan 26

Tingsryd, Tingsryds kommun
2 500 000 kr
168 + 80 m²
6 rum
1 278 m² tomt
Bas
LF Fastighetsförmedling Tingsryd

Juli 2023

tomt på Tillfälle att förvärva en tomt i Betet, Tingsryd. Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 1
tomt på Tillfälle att förvärva en tomt i Betet, Tingsryd. Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 2
tomt på Tillfälle att förvärva en tomt i Betet, Tingsryd. Tingsryd, Tingsryds kommun - bild 3

Tillfälle att förvärva en tomt i Betet, Tingsryd.

Tingsryd, Tingsryds kommun
450 000 kr
5 935 m²
Bas
Egendomsbyrån AB

Maj 2023

tomt på Midingsbråte 1:92 Tingsryd - Midingsbråte, Tingsryds kommun - bild 1
tomt på Midingsbråte 1:92 Tingsryd - Midingsbråte, Tingsryds kommun - bild 2
tomt på Midingsbråte 1:92 Tingsryd - Midingsbråte, Tingsryds kommun - bild 3
tomt på Midingsbråte 1:92 Tingsryd - Midingsbråte, Tingsryds kommun - bild 4
tomt på Midingsbråte 1:92 Tingsryd - Midingsbråte, Tingsryds kommun - bild 5

Midingsbråte 1:92

Tingsryd - Midingsbråte, Tingsryds kommun
785 000 kr
5 337 m²

Har du alltid drömt om att få bygga hus nära en sjö, då har du nu chansen att förverkliga dina drömmar. Här finns nu möjlighet att förvärva en tomt på ca 4500 kvm, 300-500 meter från underbara sjön Mien. Väg till tomterna kommer nuvarande ägare att anlägga. Möjlighet till fiber finns. Det är 3 st tomter som är avstyckade och som nu kommer säljas. Här bor man 14 km från Ryd, 22 km från Tingsryd…

Premium
Fastighetsbyrån Tingsryd
tomt på Midingsbråte 1:93 Tingsryd - Midingsbråte, Tingsryds kommun - bild 1
tomt på Midingsbråte 1:93 Tingsryd - Midingsbråte, Tingsryds kommun - bild 2
tomt på Midingsbråte 1:93 Tingsryd - Midingsbråte, Tingsryds kommun - bild 3
tomt på Midingsbråte 1:93 Tingsryd - Midingsbråte, Tingsryds kommun - bild 4
tomt på Midingsbråte 1:93 Tingsryd - Midingsbråte, Tingsryds kommun - bild 5

Midingsbråte 1:93

Tingsryd - Midingsbråte, Tingsryds kommun
692 500 kr
4 678 m²

Har du alltid drömt om att få bygga hus nära en sjö, då har du nu chansen att förverkliga dina drömmar. Här finns nu möjlighet att förvärva en tomt på ca 4500 kvm, 300-500 meter från underbara sjön Mien. Väg till tomterna kommer nuvarande ägare att anlägga. Möjlighet till fiber finns. Det är 3 st tomter som är avstyckade och som nu kommer säljas. Här bor man 14 km från Ryd, 22 km från Tingsryd…

Premium
Fastighetsbyrån Tingsryd

Maj 2022

övrig på Torget 4B Almundsryd, Tingsryds kommun - bild 1
övrig på Torget 4B Almundsryd, Tingsryds kommun - bild 2
övrig på Torget 4B Almundsryd, Tingsryds kommun - bild 3
övrig på Torget 4B Almundsryd, Tingsryds kommun - bild 4

Torget 4B

Almundsryd, Tingsryds kommun
5 900 000 kr
884 m²
863 m² tomt

Hyresfastighet i centrala Ryd I hjärtat av Ryd finner du denna trevliga hyresfastighet uppförd på 1950-talet. Fastigheten rymmer totalt 12 lägenheter, med tillgång till förråd och gemensamma utrymmen som bland annat tvättstuga. I Ryd finns service såsom skola, restauranger och matbutik, samt goda kommunikationer till omkringliggande orter. Totala hyresintäkter: 878 800. Ovk utförd…

Plus
Energieffektiv
Smålands Fastighetsbyrå AB

I närheten av din sökning

Kommande nybyggen i området

Artiklar från Hemnet