2 595 000 kr
38 m²
1.5 rum
vån 6/12
3 184 kr/mån
68 289 kr/m²
- Accepterat pris
- Flexibel inflyttning
- Högt och fritt läge
- Underbar sjöutsikt
- Bra kommunikationer
*Kontakta mäklaren för visning*
Högt upp i huset med vacker utsikt över Järlasjön. När du kliver in genom dörren möts du direkt av den fantastiska frihetskänslan och utsikt som är unik för denna lägenhet. Bostaden karaktäriseras av väl genomtänkta materialval samt en optimerad planlösning. Den bedårande utsikten över Järlasjön är vacker året runt och slår det mesta! Det centrala läget gör detta boende till något utöver det vanliga. Här har du närhet till Sickla köpkvarter, Nacka Forum, Nackareservatet, Hellasgården och Nyckelviken samt utmärkta kommunikationer som buss, tvärbana, Saltsjöbanan. På sikt planeras dessutom tunnelbanan med station i närheten av bostaden.
Välkomna hem till Ekuddsvägen 3 - En bostad med extraordinär utsikt som måste upplevas på plats!
De som bor i området brukar uppskattat närheten till Järla sjön där du med enkla medel bara egentligen kan slänga på dig morgonrocken och promenera ner för ett dopp eller morgonsim! Bostaden tillhör välskötta föreningen Brf Ekudden i Nacka där ekonomin är god och underhållsplanen följts väl. Stambytet är gjort likaså fönster, fasad och balkongrenovering. En fräsch tvättstuga finns dessutom tillgänglig för de boende.
På Ekudden finns en trevlig promenadväg längs med sjön och en mysig grillplats på berget. Sköna promenadstråk finns längs områdets brygga, runt Järla- respektive Sicklasjön. Ekudden gränsar till Järla Sjö där det finns både båtklubb med båtplatser och en kajakklubb. Sommaren bjuder in till bad och glittrande vatten. Vintertid fylls isen av skridskoåkare och längdskidåkare. Hellasgårdens stora naturreservat på andra sidan Järlasjön lockar, sommar som vinter. Här finns motionsspår för den hurtige. För slalomåkaren är det inte långt till Hammarbybacken. Nyckelvikens naturreservat är också en skön oas att besöka för den som gillar naturen. Gångavstånd till expansiva Sickla köpkvarter med alla tänkbara butiker, samt träningsmöjligheter och stormarknad. Åt andra hållet ligger Nacka Forum med ett stort utbud av butiker och restauranger. Med de utmärkta kommunikationerna tar man sig snabbt in till stan på dryga 10 minuter, dygnet runt. Med bil är man inne i stan på fem minuter! Om inte detta vore nog kommer även den nya tunnelbanan inom några år börja gå.
Vänligen kontakta ansvarig mäklare för mer information.