Åmotfors, Eda kommun

Åmotfors

Bostäder till salu - Åmotfors, Eda kommun

Sortera på

17 bostäder till salu


11 dagar

4 rum villa på Järnvägsgatan 33 Åmotfors, Eda kommun - bild 1
4 rum villa på Järnvägsgatan 33 Åmotfors, Eda kommun - bild 2
4 rum villa på Järnvägsgatan 33 Åmotfors, Eda kommun - bild 3
4 rum villa på Järnvägsgatan 33 Åmotfors, Eda kommun - bild 4
4 rum villa på Järnvägsgatan 33 Åmotfors, Eda kommun - bild 5
Tis 4 aug kl 16:30

Järnvägsgatan 33

Villa
Åmotfors, Eda kommun
Fastighetsbyrån Arvika
950 000 kr
115 + 90 m²
4 rum
1 314 m² tomt

Välkommen till ett rymligt och trivsamt hem i Åmotfors, där både vardag och fritid får gott om utrymme att ta plats. Här bor du i en hemtrevlig villa med generösa sällskapsytor och en trädgård som bjuder in till såväl avkoppling som aktivitet. På entréplanet möts du av ett luftigt allrum med fint ljusinsläpp och gott om plats för både matgrupp och soffhörna – en naturlig samlingspunkt för familj…

Premium
Fastighetsbyrån Arvika
Fastighetsbyrån Arvika

21 dagar

Åmotfors, Eda kommun

Åsvägen 17

Villa
Åmotfors, Eda kommun
Fastighetsbyrån Arvika
995 000 kr
100 + 54 m²
5 rum
1 202 m² tomt
Fastighetsbyrån Arvika
Fastighetsbyrån Arvika

Spara din sökning

... och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka sökning

Återvänder du ofta till samma sökning?

Spara din sökning och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka den här sökningen

23 dagar

7 rum villa på Norra By Anneborg 1 Åmotfors, Eda kommun - bild 1
7 rum villa på Norra By Anneborg 1 Åmotfors, Eda kommun - bild 2
7 rum villa på Norra By Anneborg 1 Åmotfors, Eda kommun - bild 3
7 rum villa på Norra By Anneborg 1 Åmotfors, Eda kommun - bild 4
7 rum villa på Norra By Anneborg 1 Åmotfors, Eda kommun - bild 5

Norra By Anneborg 1

Villa
Åmotfors, Eda kommun
Fastighetsbyrån Arvika
2 495 000 kr
215 m²
7 rum
8 619 m² tomt

Välkommen till en levande gård med anor från 1865 – idag använd som fritidshus och en plats för ledighet, gemenskap och stora sammankomster. Här erbjuds 215 kvm i ett charmfullt tvåplanshus, tillsammans med en generös tomt om 8 619 kvm och flera ekonomibyggnader som skapar en genuin gårdsmiljö. Bostadshuset rymmer många stora rum som idag används som sällskapsrum – perfekta för middagar,…

Premium
Energieffektiv
Fastighetsbyrån Arvika
Fastighetsbyrån Arvika

Juni 2026

4 rum gård/skog på Grav Nygård 1 Grav, Eda kommun - bild 1
4 rum gård/skog på Grav Nygård 1 Grav, Eda kommun - bild 2
4 rum gård/skog på Grav Nygård 1 Grav, Eda kommun - bild 3
4 rum gård/skog på Grav Nygård 1 Grav, Eda kommun - bild 4
4 rum gård/skog på Grav Nygård 1 Grav, Eda kommun - bild 5
Budgivning pågår

Grav Nygård 1

Gård/Skog
Grav, Eda kommun
Agentur Fastighetsförmedling
2 495 000 kr
109 + 10 m²
4 rum
3 ha tomt

Nu har vi nöjet att presentera denna fantastiska gård i natursköna Grav, strax utanför Åmotfors. Här erbjuds en sällsynt kombination av genuin lantlig charm, välbevarade byggnader och en utemiljö som närmast för tankarna till en svensk sommaridyll. I närområdet finns både sjöarna Ränken och Hugn med fina möjligheter till bad, fiske och båtliv, samtidigt som Eda Golfklubb nås på bara några minuter…

Premium
Agentur Fastighetsförmedling
Agentur Fastighetsförmedling
6 rum villa på Jössevägen 17 Åmotfors, Eda kommun - bild 1
6 rum villa på Jössevägen 17 Åmotfors, Eda kommun - bild 2
6 rum villa på Jössevägen 17 Åmotfors, Eda kommun - bild 3
6 rum villa på Jössevägen 17 Åmotfors, Eda kommun - bild 4
6 rum villa på Jössevägen 17 Åmotfors, Eda kommun - bild 5

Jössevägen 17

Villa
Åmotfors, Eda kommun
Fastighetsbyrån Arvika
1 500 000 kr
96 + 155 m²
6 rum
930 m² tomt

Här finns möjlighet till båda. Välrenoverat och påkostat hus med en fräscht renoverad lägenhet på övre plan. Lägenheten inrymmer 4 sovrum, rymligt vardagsrum, Wc-dusch och ett nytt kök från 2025. Entréplan inrymmer hall med trappa till övre plan, kök, rymligt vardagsrum med två avdelningar och braskamin, stort sovrum/allrum/kontor samt källardel med Wc-rum och förråd. Övrig källare med gott om…

Premium
Fastighetsbyrån Arvika
Fastighetsbyrån Arvika
Åmotfors, Eda kommun

Jössevägen 8

Övrigt
Åmotfors, Eda kommun
Agentur Fastighetsförmedling
1 775 000 kr
110 m²
595 m² tomt
Agentur Fastighetsförmedling
Agentur Fastighetsförmedling
5 rum villa på Sjögatan 6 Åmotfors, Eda kommun - bild 1
5 rum villa på Sjögatan 6 Åmotfors, Eda kommun - bild 2
5 rum villa på Sjögatan 6 Åmotfors, Eda kommun - bild 3
5 rum villa på Sjögatan 6 Åmotfors, Eda kommun - bild 4
5 rum villa på Sjögatan 6 Åmotfors, Eda kommun - bild 5
Lör 8 aug kl 16:00

Sjögatan 6

Villa
Åmotfors, Eda kommun
Svensk Fastighetsförmedling Arvika
1 900 000 kr
110 + 62 m²
5 rum
1 628 m² tomt

Välkommen till ett hemtrevligt och välplanerat boende där det är lätt att känna sig hemma redan från första stund. Här erbjuds en trivsam villa med lugnt läge i ett omtyckt och familjevänligt område, omgiven av grönska och med vacker utsikt över sjön. Med badplats, fotbollsplan och fina strövområden precis i närheten får ni ett boende där natur och fritidsliv blir en naturlig del av vardagen. …

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Arvika
Svensk Fastighetsförmedling Arvika
4 rum kedjehus på Gryttved Valfjällsbyn 10 Charlottenberg, Eda kommun - bild 1
4 rum kedjehus på Gryttved Valfjällsbyn 10 Charlottenberg, Eda kommun - bild 2
4 rum kedjehus på Gryttved Valfjällsbyn 10 Charlottenberg, Eda kommun - bild 3
4 rum kedjehus på Gryttved Valfjällsbyn 10 Charlottenberg, Eda kommun - bild 4
4 rum kedjehus på Gryttved Valfjällsbyn 10 Charlottenberg, Eda kommun - bild 5

Gryttved Valfjällsbyn 10

Radhus
Charlottenberg, Eda kommun
Fastighetsbyrån Arvika
895 000 kr
75 m²
4 rum
475 m² tomt

Nu finns chansen att förvärva ett mysigt fritidshus i Valfjällsbyn! Ett hem där hela familjen kan samlas och njuta av naturen, oavsett årstid. Med plats för upp till 8 bäddar och med inventarier inkluderade är det bara att flytta in och njuta direkt. Huset inrymmer entréhall med plats för avhängning, badrum med golvvärme för extra komfort, allrum med plats för både matsalsmöbel och soffgrupp,…

Premium
Uteplats
Fastighetsbyrån Arvika
Fastighetsbyrån Arvika

Maj 2026

Åmotfors, Eda kommun

Åsvägen 9

Villa
Åmotfors, Eda kommun
Fastighetsbyrån Arvika
1 095 000 kr
87 + 14 m²
5 rum
1 842 m² tomt
Fastighetsbyrån Arvika
Fastighetsbyrån Arvika

April 2026

4 rum villa på Gamla gatan 5 Åmotfors, Eda kommun - bild 1
4 rum villa på Gamla gatan 5 Åmotfors, Eda kommun - bild 2
4 rum villa på Gamla gatan 5 Åmotfors, Eda kommun - bild 3
4 rum villa på Gamla gatan 5 Åmotfors, Eda kommun - bild 4
4 rum villa på Gamla gatan 5 Åmotfors, Eda kommun - bild 5
Mäklare
Kontakta mig vid intresse!

Hanna Bengtsson

Fastighetsbyrån Arvika

Objektsbild
Budgivning pågår

Gamla gatan 5

Villa
Åmotfors, Eda kommun
Fastighetsbyrån Arvika
895 000 kr
95 + 42 m²
4 rum
1 554 m² tomt

Varmt välkommen till Gamla gatan 5! Här erbjuds möjligheten att förvärva ett trivsamt hem i 1½ plan med rymlig trädgårdstomt. Huset har löpande renoverats och är i fint skick när det nu är redo för nästa ägare. Här välkomnas ni in i bostaden via den rymliga, inglasade altanen. Vidare inne i huset finns en ljus hall, ett trevligt kök, vardagsrum i vinkel med härligt värmande kamin samt plats för…

Max
Hanna Bengtsson
Hanna BengtssonFastighetsbyrån Arvika
Fastighetsbyrån Arvika
Åmotfors, Eda kommun

Gamla gatan 6

Villa
Åmotfors, Eda kommun
Fastighetsbyrån Arvika
975 000 kr
106 + 106 m²
4 rum
844 m² tomt
Uteplats
Fastighetsbyrån Arvika
Fastighetsbyrån Arvika

December 2025

5 rum villa på Järnvägsgatan 24 Åmotfors, Eda kommun - bild 1
5 rum villa på Järnvägsgatan 24 Åmotfors, Eda kommun - bild 2
5 rum villa på Järnvägsgatan 24 Åmotfors, Eda kommun - bild 3
5 rum villa på Järnvägsgatan 24 Åmotfors, Eda kommun - bild 4
5 rum villa på Järnvägsgatan 24 Åmotfors, Eda kommun - bild 5

Järnvägsgatan 24

Villa
Åmotfors, Eda kommun
Fastighetsbyrån Arvika
1 200 000 kr
100 + 71 m²
5 rum
784 m² tomt

Nytt kök, ny el, många nya vatten och avloppsledningar. Fyra rymliga sovrum. Vardagsrum med kamin. Ett tillfälle för den som söker ett gediget hus att sätta sin prägel på. Gångavstånd till badplats, båthamn, butik och tågstation.

Premium
Fastighetsbyrån Arvika
Fastighetsbyrån Arvika

November 2025

Åmotfors, Eda kommun

Svanvägen 2

Övrigt
Åmotfors, Eda kommun
Svensk Fastighetsförmedling Arvika
1 495 000 kr
4 903 m² tomt
Svensk Fastighetsförmedling Arvika
Svensk Fastighetsförmedling Arvika

Oktober 2025

Adolfsfors, Eda kommun

Adolfsfors 48

Villa
Adolfsfors, Eda kommun
Listed
1 695 000 kr
139 + 48 m²
5 rum
1 499 m² tomt
Balkong
Listed
Listed

Augusti 2025

Åmotfors, Eda kommun

Gryttved Valfjällsfoten 26

Tomt
Åmotfors, Eda kommun
Strand Fastighetsförmedling AB
370 000 kr
811 m²
Strand Fastighetsförmedling AB
Strand Fastighetsförmedling AB

September 2024

Åmotfors, Eda kommun

Norra Fjäll Fjälltomta 1

Villa
Åmotfors, Eda kommun
Agentur Fastighetsförmedling
495 000 kr
165 m²
6 rum
1 235 m² tomt
Agentur Fastighetsförmedling
Agentur Fastighetsförmedling

Februari 2023

Åmotfors, Eda kommun

Norumsvägen 25

Villa
Åmotfors, Eda kommun
Fastighetsbyrån Arvika
595 000 kr
125 + 80 m²
5 rum
1 214 m² tomt
Fastighetsbyrån Arvika
Fastighetsbyrån Arvika

Visar alla 17

I närheten av din sökning

Kommande nybyggen i området

Artiklar från Hemnet