Hoppa till huvudinnehåll


Funkisvillan i Stocksund lockar tusentals

I Stocksund ligger en funkisvilla från 1945 med flera bevarade detaljer, men också ett behov av renovering. Under vecka 40 blev huset det mest klickade objektet i Stockholms län – med 16 494 klick.

Foto: Susanne Snaar, HF Agency.

På Svanholmsvägen 4 ligger den här tegelvillan med nio rum och kök, 188 kvadratmeter boyta (+100 kvadratmeter biyta). Här finns ett renoveringsbehov, men också flera detaljer att ta vara på när huset får nytt liv.

Mitt i huset svänger trappan upp mellan våningarna, med marmorsteg på entréplanet och ett snidat räcke. En trappa upp finns salongen, där en öppen spis tar plats och rummet fortsätter in i matsalsdelen. Ett hörnrum intill används i dag som kontor och går att nå från både salongen och hallen.

Se fler villor till salu i Stocksund, Danderyds kommun.

Foto: Susanne Snaar, HF Agency.

”Mjukare funkisstil”

På övervåningen finns fyra sovrum, med inbyggda garderober i tidstypisk stil. Från det största sovrummet leder en dörr ut till en lång balkong som sträcker sig bort till husets andra del. Här finns också en ateljé – ett lite oväntat inslag bland sovrummen.

Villan är i ”mjukare funkisstil” eller Folkhemsarkitektur som växte fram under 1940-talet – där gedigna naturmaterial fick ta plats. Tomten är på 1 260 kvadratmeter och ligger i centrala Stocksund, med närhet till hamnen.

Foton: Susanne Snaar, HF Agency.

Vill du se mer av Svanholmsvägen 4? Klicka här.

Mäklare: Carl Vestersköld på Svensk Fastighetsförmedling Danderyd.

Få nyheter om bostadsmarknaden i din inkorg varje vecka. Skriv upp dig på Hemnets nyhetsbrev här.

Relaterade artiklar:

Vindsateljén på Malmskillnadsgatan – med eget tornrum

Här säljs en egen halvö på Ingarö

Tiny house till salu i Vimmerby – titta in