4 395 000 kr
Varmt välkommen till denna färgstarka och hemtrevliga villa med fin karaktär där den äldre charmen bevarats.
Huset har smakfullt renoverats och återställts.
Entréplan med en stor välkomnande hall samt stora ytor gjorda för det sociala. Ett stort lantligt kök med både gasolspis och en vedspis samt ett stort skafferi med stora bänkytor. Stort fint vardagsrum med fina ljusinsläpp, mysigt bibliotek samt ett modernt helkaklat badrum samt bra med förvaring.
Andra plan erbjuder 3 stora sovrum. Varav ett med en fin balkong med härlig utsikt. Här finns 2 mindre rum som också kan nyttjas som sovrum, kontor eller walk-in-closet. Ett fint badrum samt en gästtoalett.
I mitten av våningen finns ett sällskapsrum som knyter ihop indelningen och gör det socialt men även möjlighet till enskildhet om man så vill. I källaren finns tvättstuga, stora förvaringsmöjligheter och bergvärmeanläggningen.
Bergvärme tillsammans med vedspisen och en kakelugn ger en låg uppvärmningskostnad.
Husets självklara mittpunkt är det stora köket samt det ombonade biblioteket där kakelugnen sprider skön värme och en härlig känsla. På tomten går familjens höns fritt och det skapar en känsla av att vara på en lantgård. Huset byggdes ut och om 2009 och i den nya och ombyggda delen finns vattenburen golvvärme. Beläget bara 3 km från torget i Sundsvall.
Här finns bra kommunikationer och nära till både förskola och skola, vårdcentral, livsmedelsbutik och sportaktivitet. Även när E4an samt Sundsvall stad.
Varmt välkommen att höra av er för frågor eller anmäla er för visning!