Vara kommun

Vara kommun

Bostäder till salu - Vara kommun

Sortera på

32 bostäder till salu


4 dagar

9 rum gård/skog på Tråvad Skogsbo kvarn 1 Tråvad, Vara kommun - bild 1
9 rum gård/skog på Tråvad Skogsbo kvarn 1 Tråvad, Vara kommun - bild 2
9 rum gård/skog på Tråvad Skogsbo kvarn 1 Tråvad, Vara kommun - bild 3
9 rum gård/skog på Tråvad Skogsbo kvarn 1 Tråvad, Vara kommun - bild 4
9 rum gård/skog på Tråvad Skogsbo kvarn 1 Tråvad, Vara kommun - bild 5

Tråvad Skogsbo kvarn 1

Gård/Skog
Tråvad, Vara kommun
6 450 000 kr
290 + 49 m²
9 rum
1,7 ha tomt

Välkommen till en bostadshus med själ, rymd och en unik inramning i genuin kvarnmiljö. Här bor vi med Lidans fina vattenspegel som närmsta granne – en rogivande kuliss som tillsammans med det öppna landskapet skapar en frihetskänsla. Här får du också ett modern produktion av vattenkraft med datoriserad styrning som senaste åren har genererat en intäkt på ca 140 000 - 150 000 kr/år. För december…

Premium
Energieffektiv
Fastighetsbyrån Vara

5 dagar

gård/skog på Kvänum Elvagården 1 Kvänum, Vara kommun - bild 1
gård/skog på Kvänum Elvagården 1 Kvänum, Vara kommun - bild 2
gård/skog på Kvänum Elvagården 1 Kvänum, Vara kommun - bild 3
gård/skog på Kvänum Elvagården 1 Kvänum, Vara kommun - bild 4
gård/skog på Kvänum Elvagården 1 Kvänum, Vara kommun - bild 5
Budgivning pågår

Kvänum Elvagården 1

Gård/Skog
Kvänum, Vara kommun
1 150 000 kr
3 ha tomt

Liten gård med stor potential – lantligt läge utanför Kvänum Välkommen till en plats för dig som drömmer om livet på landet och vill skapa något eget! Här, strax utanför Kvänum, väntar en mindre gård om cirka 3 hektar med lantlig charm, generösa möjligheter och gott om utrymme att förverkliga dina idéer. Det här är fastigheten för dig som ser potentialen och vill fortsätta där nuvarande ägare…

Premium
Magnusson Mäkleri Skaraborg AB

Spara din sökning

... och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Spara sökning

Återvänder du ofta till samma sökning?

Spara din sökning och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Spara den här sökningen

6 dagar

2 rum lägenhet på Smedjegårdsgatan 4H Kvänum, Vara kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Smedjegårdsgatan 4H Kvänum, Vara kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Smedjegårdsgatan 4H Kvänum, Vara kommun - bild 3
Tor 1 okt kl 17:30

Smedjegårdsgatan 4H

Lägenhet
Kvänum, Vara kommun
295 000 kr
69 m²
2 rum
vån 1
3 163 kr/mån
4 275 kr/m²
Plus
Uteplats
LF Fastighetsförmedling Vara

10 dagar

6 rum villa på Larvsvägen 26 Vedum, Vara kommun - bild 1
6 rum villa på Larvsvägen 26 Vedum, Vara kommun - bild 2
6 rum villa på Larvsvägen 26 Vedum, Vara kommun - bild 3
6 rum villa på Larvsvägen 26 Vedum, Vara kommun - bild 4
6 rum villa på Larvsvägen 26 Vedum, Vara kommun - bild 5
Tor 24 sep kl 16:30

Larvsvägen 26

Villa
Vedum, Vara kommun
1 450 000 kr
155 + 44 m²
6 rum
476 m² tomt

Välkommen till Larvsvägen 26, ett trivsamt vitt 1½-planshus med mansardtak och delvis källare, beläget i ett centralt område i Vedum. Här bor du med närhet till både skola, matbutik och vardagens bekvämligheter samtidigt som du har lugnet och småstadskänslan precis utanför dörren. Entréplanet välkomnar med en hall där trappan till ovanvåningen finns direkt till vänster. Vidare in öppnar bostaden…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Vara

12 dagar

övrig på Kungsgatan 45 Vara, Vara kommun - bild 1
övrig på Kungsgatan 45 Vara, Vara kommun - bild 2
övrig på Kungsgatan 45 Vara, Vara kommun - bild 3
övrig på Kungsgatan 45 Vara, Vara kommun - bild 4
övrig på Kungsgatan 45 Vara, Vara kommun - bild 5

Kungsgatan 45

Övrigt
Vara, Vara kommun
3 795 000 kr
3 647 m² tomt

På Kungsgatan i Vara kan vi nu erbjuda en verkstadsfastighet med kontorsutrymmen om 840 kvadratmeter. Fastigheten kommer vara tomställd och fri att nyttja för nästa ägare för egen verksamhet eller förvalta och söka en ny hyresgäst. Tomt om 3 647 kvadratmeter med till stor del asfalterade parkeringsytor. Varmt välkommen att kontakta oss för mer information.

Premium
Forsbergs Mäklarbyrå AB

14 dagar

3 rum villa på Kedumsvägen 68 Västergötland, Vara kommun - bild 1
3 rum villa på Kedumsvägen 68 Västergötland, Vara kommun - bild 2
3 rum villa på Kedumsvägen 68 Västergötland, Vara kommun - bild 3
3 rum villa på Kedumsvägen 68 Västergötland, Vara kommun - bild 4
3 rum villa på Kedumsvägen 68 Västergötland, Vara kommun - bild 5

Kedumsvägen 68

Villa
Västergötland, Vara kommun
1 690 000 kr
63 + 15 m²
3 rum
1 367 m² tomt

Renoverad torpstuga i Arentorp i utkanten av Vara och Västgötaslätten. Lantligt läge med ”bykänsla” och gångavstånd till en liten sjö med badplats. Stugan som är helrenoverad har bra planlösning och golvvärme samt infällda spotlights i merparten av rummen. Här finner du ett ljust kök i vinkel med separat matplats, vardagsrum med utgång till trädgården, sovrum med öppet i nock, badrum med…

Premium

15 dagar

7 rum villa på Skogsbogatan 8 Tråvad, Vara kommun - bild 1
7 rum villa på Skogsbogatan 8 Tråvad, Vara kommun - bild 2
7 rum villa på Skogsbogatan 8 Tråvad, Vara kommun - bild 3
7 rum villa på Skogsbogatan 8 Tråvad, Vara kommun - bild 4
7 rum villa på Skogsbogatan 8 Tråvad, Vara kommun - bild 5
Ons 30 sep kl 16:30

Skogsbogatan 8

Villa
Tråvad, Vara kommun
1 700 000 kr
152 + 126 m²
7 rum
962 m² tomt

Välkommen till ett av Tråvads mest välbevarade Götenehus – ett hem där 70-talets tidlösa arkitektur och gedigna hantverk fortfarande får stå i centrum. Här erbjuds ett sällsynt tillfälle att förvärva ett välskött Götenehus i originalutförande, där den genuina karaktären bevarats med stor omsorg sedan huset byggdes 1977. De tidstypiska materialvalen, den genomtänkta planlösningen och de…

Premium
Magnusson Mäkleri Skaraborg AB

16 dagar

Jung, Vara kommun

Jungavägen 53

Villa
Jung, Vara kommun
995 000 kr
68 m²
2 rum
1 055 m² tomt
LF Fastighetsförmedling Vara

17 dagar

5 rum villa på Högehusliden 4 Arentorp, Vara kommun - bild 1
5 rum villa på Högehusliden 4 Arentorp, Vara kommun - bild 2
5 rum villa på Högehusliden 4 Arentorp, Vara kommun - bild 3
5 rum villa på Högehusliden 4 Arentorp, Vara kommun - bild 4
5 rum villa på Högehusliden 4 Arentorp, Vara kommun - bild 5
Budgivning pågår
Sön 4 okt kl 12:00

Högehusliden 4

Villa
Arentorp, Vara kommun
2 200 000 kr
186 + 85 m²
5 rum
935 m² tomt

Välkommen till ett hem där omsorg, kvalitet och långsiktighet har fått styra varje beslut. På en lugn och familjevänlig adress i omtyckta Arentorp finner ni denna gedigna villa som under de senaste åren genomgått omfattande renoveringar och förbättringar. Här kan nästa ägare flytta in och njuta av ett hem där de stora investeringarna redan är gjorda. Bostaden erbjuder en genomgående mycket…

Premium
Energieffektiv
Magnusson Mäkleri Skaraborg AB

19 dagar

4 rum villa på Ågatan 2 Kvänum, Vara kommun - bild 1
4 rum villa på Ågatan 2 Kvänum, Vara kommun - bild 2
4 rum villa på Ågatan 2 Kvänum, Vara kommun - bild 3
4 rum villa på Ågatan 2 Kvänum, Vara kommun - bild 4
4 rum villa på Ågatan 2 Kvänum, Vara kommun - bild 5
Budgivning pågår

Ågatan 2

Villa
Kvänum, Vara kommun
1 385 000 kr
132 + 65 m²
4 rum
932 m² tomt

Tilltalande nymålad enplansvilla med garage i huskroppen, beläget med hörnläge på återvändsgata. Boendet erbjuder en trevlig och praktisk planlösning med allt på ett plan. Välvårdad interiör i ljusa färger. Nyare kök i ek från Marbodal med matplats vid fönster. Rymligt vardagsrum med parkettgolv, här finns plats för både sittdel och matsalsdel. Från vardagsrummet nås det inglasade uterummet som…

Premium
Uteplats
Broberg Mäkleri AB

20 dagar

gård/skog på Öttum Vallen 1 Kvänum, Vara kommun - bild 1
gård/skog på Öttum Vallen 1 Kvänum, Vara kommun - bild 2
gård/skog på Öttum Vallen 1 Kvänum, Vara kommun - bild 3
gård/skog på Öttum Vallen 1 Kvänum, Vara kommun - bild 4
gård/skog på Öttum Vallen 1 Kvänum, Vara kommun - bild 5

Öttum Vallen 1

Gård/Skog
Kvänum, Vara kommun
6 995 000 kr
177 m²
15 ha tomt

Välkommen till Stuteri Laday – en vacker och välskött gård om cirka 15 hektar, där ett representativt boende möter generösa ekonomibyggnader, fina betesmarker och en imponerande bredd av möjligheter för nästa ägare med sina drömmar att ta vid. Fastigheten har under många år använts för hästuppfödning och som inseminationsstation och erbjuder därför mycket goda förutsättningar för den…

Premium
Magnusson Mäkleri Skaraborg AB

26 dagar

6 rum villa på Tråvad Tråvadsbro 2 Tråvad, Vara kommun - bild 1
6 rum villa på Tråvad Tråvadsbro 2 Tråvad, Vara kommun - bild 2
6 rum villa på Tråvad Tråvadsbro 2 Tråvad, Vara kommun - bild 3
6 rum villa på Tråvad Tråvadsbro 2 Tråvad, Vara kommun - bild 4
6 rum villa på Tråvad Tråvadsbro 2 Tråvad, Vara kommun - bild 5
Lör 26 sep kl 10:30

Tråvad Tråvadsbro 2

Villa
Tråvad, Vara kommun
4 750 000 kr
195 + 57 m²
6 rum
1 492 m² tomt

Här erbjuds nu en unik möjlighet att förvärva en exklusiv och arkitektoniskt tilltalande enplansvilla om 195 kvm boyta. Idylliskt belägen vid Lidans glittrande vatten med miljö som präglas av lugn, natur och hög livskvalitet. Villan genomgick en totalrenovering under 2025 där varje detalj valts med omsorg och känsla för design, komfort och tidlös elegans. Resultatet är ett hem med en unik…

Premium
LF Fastighetsförmedling Vara

Augusti 2026

Bitterna, Vara kommun
Budgivning pågår

Bitterna Källedal 1

Villa
Bitterna, Vara kommun
895 000 kr
74 + 84 m²
2 152 m² tomt
LF Fastighetsförmedling Vara
6 rum villa på Long Fly 1 Long, Vara kommun - bild 1
6 rum villa på Long Fly 1 Long, Vara kommun - bild 2
6 rum villa på Long Fly 1 Long, Vara kommun - bild 3
6 rum villa på Long Fly 1 Long, Vara kommun - bild 4
6 rum villa på Long Fly 1 Long, Vara kommun - bild 5
Budgivning pågår

Long Fly 1

Villa
Long, Vara kommun
1 895 000 kr
190 + 30 m²
6 rum
4 798 m² tomt

Drömmer du om ett rofyllt boende med gott om plats för hela familjen? Eller behöver du utrymme för företag, hobbyverksamhet eller andra intressen? Då kan detta vara fastigheten för dig. Välkommen till en rymlig villa om ca 190 kvm, vackert och lantligt belägen i Long, med närhet till både Vara och Stora Levene. Här bor du med det öppna landskapet som närmaste granne och med gott om utrymme…

Premium
LF Fastighetsförmedling Vara
Vara - Centralt, Vara kommun
Tis 6 okt kl 16:30

Sveagatan 2A

Lägenhet
Vara - Centralt, Vara kommun
850 000 kr
99,5 m²
4 rum
vån 3/3
5 364 kr/mån
8 543 kr/m²
Balkong
LF Fastighetsförmedling Vara
Stora Levene, Vara kommun

Ulvstorp 5

Villa
Stora Levene, Vara kommun
950 000 kr
168 + 32 m²
7 rum
1 537 m² tomt
LF Fastighetsförmedling Vara

Juni 2026

4 rum gård/skog på Smedtofta Ravelsgården 3 Stora Levene, Vara kommun - bild 1
4 rum gård/skog på Smedtofta Ravelsgården 3 Stora Levene, Vara kommun - bild 2
4 rum gård/skog på Smedtofta Ravelsgården 3 Stora Levene, Vara kommun - bild 3
4 rum gård/skog på Smedtofta Ravelsgården 3 Stora Levene, Vara kommun - bild 4
4 rum gård/skog på Smedtofta Ravelsgården 3 Stora Levene, Vara kommun - bild 5

Smedtofta Ravelsgården 3

Gård/Skog
Stora Levene, Vara kommun
1 850 000 kr
134 + 87 m²
4 rum

Välkommen till Ravelsgården 3, en mindre gård om drygt 2 hektar med en perfekt kombination av lantligt lugn och bekvämt vardagsliv. Här erbjuds ett insynsskyddat boende omgivet av lummig grönska, vy över öppet landskap och egen skogsmark. Gården har ett bra läge med fin utsikt över landskapet samtidigt som den ligger lättillgänglig, nära väg 187. Bostadshuset erbjuder ett praktiskt och bekvämt…

Premium
Ludvig & Co Fastighetsförmedling
Vara, Vara kommun

Almgatan 4A

Lägenhet
Vara, Vara kommun
595 000 kr
66 m²
2 rum
vån 3/3
4 748 kr/mån
9 015 kr/m²
Balkong
Fastighetsbyrån Vara
Sparlösa, Vara kommun

Sparlösa Hulan 7

Villa
Sparlösa, Vara kommun
975 000 kr
196 + 102 m²
8 rum
2 290 m² tomt
Mäklarhuset Lidköping/Vara

Maj 2026

Centrala Kvänum, Vara kommun

Smedjegårdsgatan 5

Villa
Centrala Kvänum, Vara kommun
995 000 kr
112 + 39 m²
4 rum
703 m² tomt
Uteplats
Bostada Fastighetsmäklare

Artiklar från Hemnet

Centralt, Vara kommun

Allégatan 16

Lägenhet
Centralt, Vara kommun
575 000 kr
54,5 m²
2 rum
vån 4/4
4 415 kr/mån
10 550 kr/m²
Balkong
Bostada Fastighetsmäklare

Mars 2026

Centrala Vara, Vara kommun

Allégatan 8

Lägenhet
Centrala Vara, Vara kommun
525 000 kr
63,5 m²
2 rum
vån 3/4
5 181 kr/mån
8 268 kr/m²
Balkong
Mäklarhuset Lidköping/Vara

Februari 2026

Kvänum, Vara kommun
Tor 24 sep kl 17:45

Smedjegårdsgatan 4A

Lägenhet
Kvänum, Vara kommun
240 000 kr
69 m²
2 rum
vån 1/2
3 163 kr/mån
3 478 kr/m²
Uteplats
Svensk Fastighetsförmedling Vara

Januari 2026

Long, Vara kommun

Long Skyttagården 3

Villa
Long, Vara kommun
785 000 kr
135 m²
5 rum
1 838 m² tomt
LF Fastighetsförmedling Vara

December 2025

Centralt, Vara kommun

Almgatan 4C

Lägenhet
Centralt, Vara kommun
425 000 kr
45,5 m²
1 rum
vån 2/3
3 423 kr/mån
9 341 kr/m²
Balkong
Bostada Fastighetsmäklare

Augusti 2025

Kvänum Med Omnejd, Vara kommun

Storgatan 27

Övrigt
Kvänum Med Omnejd, Vara kommun
595 000 kr
240 m²
4 rum
2 995 m² tomt
Fastighetsbyrån Vara

Maj 2025

Centrala Kvänum, Vara kommun

Västgötagatan 3

Villa
Centrala Kvänum, Vara kommun
1 350 000 kr
112 + 70 m²
5 rum
874 m² tomt
Uteplats
Mäklarhuset Lidköping/Vara

Mars 2024

6 rum tomt på Boxgatan 5 Lassagården, Vara kommun - bild 1
6 rum tomt på Boxgatan 5 Lassagården, Vara kommun - bild 2
6 rum tomt på Boxgatan 5 Lassagården, Vara kommun - bild 3

Boxgatan 5

Tomt
Lassagården, Vara kommun
406 125 kr
759 m²
Plus
Nyproduktion
Uteplats
REDO Fastighetsförmedling i Sverige AB

November 2023

gård utan jordbruk på Södra Kedum Korsmaden Jord och skog Arentorp Med Omnejd, Vara kommun - bild 1
gård utan jordbruk på Södra Kedum Korsmaden Jord och skog Arentorp Med Omnejd, Vara kommun - bild 2
gård utan jordbruk på Södra Kedum Korsmaden Jord och skog Arentorp Med Omnejd, Vara kommun - bild 3
gård utan jordbruk på Södra Kedum Korsmaden Jord och skog Arentorp Med Omnejd, Vara kommun - bild 4
gård utan jordbruk på Södra Kedum Korsmaden Jord och skog Arentorp Med Omnejd, Vara kommun - bild 5
Budgivning pågår

Södra Kedum Korsmaden Jord och skog

Gård/Skog
Arentorp Med Omnejd, Vara kommun
475 000 kr
2,5 ha tomt

Liten lantbruksfastighet alldeles i utkanten av Arentorp med ca 1 ha åkermark och resterande skogs- och betesmark. På tomten vid korsningen, där det tidigare har legat ett hus, finns också ett äldre uthus. I området finns förening för kommunalt VA, kontakta mäklaren för mer information kring denna. Är du intresserad av att bygga på fastigheten kontakta Vara kommun för att undersöka möjligheterna.…

Premium
Fastighetsbyrån Vara

Oktober 2023

5 rum villa på Ekvägen 4 Emtunga, Vara kommun - bild 1
5 rum villa på Ekvägen 4 Emtunga, Vara kommun - bild 2
5 rum villa på Ekvägen 4 Emtunga, Vara kommun - bild 3

Ekvägen 4

Villa
Emtunga, Vara kommun
1 185 000 kr
130 + 113 m²
5 rum
780 m² tomt
Plus
Balkong
Uteplats
REDO Fastighetsförmedling i Sverige AB

Mars 2022

Stora Levene, Vara kommun

Håkan Rödes väg 1 och 3

Tomt
Stora Levene, Vara kommun
200 000 kr
1 298 m²
LF Fastighetsförmedling Vara

Oktober 2021

Vara, Vara kommun

BRF Heljeved

Lägenhet
Vara, Vara kommun
645 000 kr
60 m²
vån 1
1 950 kr/mån
10 750 kr/m²
LF Fastighetsförmedling Vara

Visar alla 32

I närheten av din sökning

Kommande nybyggen i området

Artiklar från Hemnet