Mäklare Tomas Ahre

Tomas Ahre

Om mig

Villor & Våningar är Tomas stora intresse. Tomas är verksam i Göteborg Innerstad, såsom Lorensberg, Vasastaden, Nedre Johanneberg, Örgryte samt välbelägna villor i Västra Göteborg. Tomas Ahre har arbetat som Fastighetsmäklare sedan 37 år.

Mäklarens försäljning på Hemnet
Karl Gustavsgatan 7A, Vasastaden, Göteborgs kommun

Karl Gustavsgatan 7A

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Ahre Villor & Våningar
8 500 000 kr
158 m²
4 rum
vån 4/5
12 424 kr/mån
53 797 kr/m²

I de sköna kvarteren mellan Vasagatan och Allén ligger många av Vasastadens vackra byggnader från slutet av 1800-talet i byggnadsstilen nyrenässans. På Karl Gustavsgatan Sju A, högt upp erbjuds en omsorgsfullt renoverad våning om 158 kvm med stilren inredning, Våningen präglas av ljus och volym med fin atmosfär i blandningen av 1800-tal och stilren inredning. Modern planlösning med öppen social yta i det stora vardagsrummet i våningens mitt med utgång till en stor balkong i skönt söderläge intill det totalrenoverade köket med plats för det stora middagsbordet. Två stora badrum, tre sovrum samt två ingångar. En del om ca 25 kvm kan avskiljas med egen entré. Från gården nås en entré med praktisk hiss i markplan!

  • Balkong
  • Hiss
Södra Vägen 81, Almedal / Johanneberg, Göteborgs kommun
Sön 16 feb kl 15:15
Södra Vägen 81, Almedal / Johanneberg, Göteborgs kommun, bild 2
Södra Vägen 81, Almedal / Johanneberg, Göteborgs kommun, bild 3

Södra Vägen 81

Lägenhet
Almedal / Johanneberg, Göteborgs kommun
Ahre Villor & Våningar
6 350 000 kr
88 m²
4 rum
vån 6/6
4 244 kr/mån
72 159 kr/m²

Ta hissen högst upp och gå in via en snygg säkerhetsdörr i en superfräsch vindsvåning producerad 2021. Hallrum med kalkstensgolv, öppet i nock med synliga takbjälkar och fjärrstyrda takfönster. Stilrena garderober och gästtoalett med kalkstensgolv och vägghängd toalett. I den öppna planlösningen ryms stramt kök i vinkel, matplats och vardagsrum med utgång till balkongen i västerläge mot Carlanderska parken. Mysigt sovrum med plats för en dubbelsäng. En vinkel i vardagsrummet kan avskiljas med t ex en glasvägg och användas som arbetsrum alternativt som klädkammare. Innanför köket finns ett passagerum med skulpturalt formad vägg vilken ger våningen en livfull atmosfär samt plats för t ex en arbetshörna. Master bedroom lite för sig och stort, snyggt inrett badrum med kalkstensgolv, dubbla handfat, glasad dusch, tvättpelare och fri utsikt söder ut. I kvarteren finns många trivsamma restauranger. Några minuter till kommunikationer. P-garage tvärs över gatan. Mycket välskött förening med god ekonomi! Föreningens belåning är 992 kr/kvm eller 3,1 % av fastighetens taxeringsvärde. Månadsavgiften är 579 kr/kvm och år. I månadsavgiften ingår bl a bredband. Bostadsrättens nettoskuldsättning är 159 927 kr.

  • Premium
  • Balkong
  • Hiss
Vasagatan 33, Lorensberg, Göteborgs kommun
Vasagatan 33, Lorensberg, Göteborgs kommun, bild 2
Vasagatan 33, Lorensberg, Göteborgs kommun, bild 3

Vasagatan 33

Lägenhet
Lorensberg, Göteborgs kommun
Ahre Villor & Våningar
13 900 000 kr
182 m²
4 rum
vån 4/7
7 958 kr/mån
76 374 kr/m²

Det här är en äkta paradvåning med all skönhet och elegans från en svunnen tid i mycket gott behåll. Respektfullt renoverad till dagens behagfulla ideal. Med utsikt över Vasagatans Allé finns tre vackra rum i fil vilka förenas genom höga spegeldörrar i par. Ett gigantiskt kök hägrar med stilren inredning, stor köksö, öppen spis samt ett otroligt vackert fönsterparti. Ytterligare ett skönt rum mot gården, badrum och gästtoalett. En vacker takhöjd på 3,5 meter säkrar en fantastisk upplevelse av 182 kvadratmeters mix av byggnadshistoria och modern komfort.

  • Premium
  • Balkong
  • Hiss
Lyckans Väg 4, Lorensberg, Göteborgs kommun
Ons 12 feb kl 17:15
Lyckans Väg 4, Lorensberg, Göteborgs kommun, bild 2
Lyckans Väg 4, Lorensberg, Göteborgs kommun, bild 3

Lyckans Väg 4

Lägenhet
Lorensberg, Göteborgs kommun
Ahre Villor & Våningar
22 500 000 kr
239 m²
4.5 rum
14 937 kr/mån
94 142 kr/m²

I ett av stadens mest exklusiva kvarter erbjuds nu en gränslöst vacker våning med en ovanligt lyckad kombination av nationalromantiskt original och exceptionellt modern inredning. Planlösningens intention ger ett exklusivt boende med representativa delar av högsta internationella klass. Välkommen till Lyckans Väg Fyra! Den vackra Carlanderska Villan ritades av arkitekten Arvid Bjerke och uppfördes 1914 som bostad åt SKF´s grundare Axel Carlander. Villan byggdes om 2012 till 9 lägenheter. Idag erbjuds en fantastisk sällskapsvåning som är resultatet av att två enheter har slagits samman till en imponerande helhet. Sammantaget 239 kvm om 4,5 rok med 3 badrum, 2 separata toaletter och 3 öppna spisar. Här finns originaldetaljer i häpnadsväckande, välbevarat skick. Blyinfattningar, bröstningar, tak- & väggmålningar, den invändiga breda trappan med dekorationer, smiden och vackra ekgolv. Den exteriöra avskärmningen skapar en behaglig och privat känsla. Stenlagda terrasser och uppväxt trädgård, med bland annat kanske Göteborgs största Magnolia, allt tillsammans för tankarna till kontinenten. Inom den inhägnade gården ryms också skyddade parkeringsplatser med laddstolpar vilka nås via fjärrstyrda grindar. 2 parkeringsplatser är kopplade till våningen.

  • Premium
  • Uteplats
  • Hiss

Visar alla 4