Finalist
Årets Mäklarkedja
Guldhemmet 2023
Om mig
Mäklaren har inte skrivit någonting om sig själv.Lars väg 24
Välkommen till ett välplanerat och modernt fritidshus på Lars väg i Klövsjö Skidområde, känt som Sveriges vackraste by. Med en boyta på 64 kvadratmeter erbjuder detta hus en perfekt kombination av funktion och stil. De stora fönsterpartierna släpper in rikligt med ljus och ger en härlig rymd tack vare det höga taket. Det finns kvar byggrätt att nyttja då totala byggnadsarean medger 150 kvm med totalt två hus. Huset har sex sovplatser och ett praktiskt loft, vilket gör det idealiskt för familjen. Den centralt placerade kaminen ger en mysig atmosfär under kalla vinterkvällar. Fastigheten ligger i direkt anslutning till längdspåren och skoterspår och efter en dag ute kan du sedan koppla av i den privata bastun som finns i en separat byggnad och värms upp med ved. Mycket rymliga lavar där man kan lägga sig ned och koppla av i värmen. Utomhus finner du en rymlig altan där du kan njuta av den stora tomtarean på 1431 kvadratmeter. Här finns också ett förråd för smidig förvaring av utrustning och tillbehör. Detta fritidshus i Klövsjö erbjuder en fantastisk möjlighet att uppleva naturen på nära håll, samtidigt som du har alla moderna bekvämligheter. Perfekt för dig som söker ett avkopplande boende med närhet till både friluftsliv och komfort. Huset har hyrts ut med goda intäkter. Här kan du bara packa väskan och flytta in då de flesta möbler och köksgeråd ingår i köpet!
- Premium
Vemdalsskalet Skalsbyn 27
Nu finns möjlighet att köpa en hörnlägenhet på markplan i populära Skalsbyn! Här bor du med ski in/ski out och med direkt närhet till Vemdalsskalets utbud av restauranger, skidshop, gym, frisör, ICA, hotell och afterski. Du har även gångavstånd till spårcentralen som har ett flertal välpreparerade spår i olika distanser och förbindelsespår till Björnrike och Storhogna. Från spårcentralen kan du också ta vesslan upp till Jaktstugan och njuta av en god våffla. Alla möbler ingår förutom fåtöljen, renskinnet och tavlor, så packa väskan och flytta in. (det mesta av köksgeårdet ingår även). Lägenheten ligger inte bunden till något uthyrningskontrakt och har inte hyrts ut av nuvarande ägare. Välkommen att kontakta oss för att boka en visning!
- Premium
- Uteplats
Rönnvägen 15 A
Nu har du chansen att köpa en lägenhet i Storhogna! Lägenheten om 87 kvm är byggd i en mycket tilltalande stil både exteriört och interiört. Stora fönster och grå träpaneler med svarta detaljer skapar en mycket härlig fjällkänsla i lägenheten. Den välplanerade lägenheten är byggd i ett plan plus loft med ett praktiskt förråd vid entrén. På entréplan finns en välkomnande hall, två sovrum, ett lyxigt helkaklat badrum med bastu, ett separat wc-rum och ett härligt allrum och kök i öppen planlösning med hög takhöjd till nock, braskamin och stora fönster. På övervåningen finns ett rymligt masterbedroom och ett stort loft med gott om plats för umgänge. Altan med utgång från köket där man kan avnjuta många fina stunder efter en dag i skidbacken. Vattenburen golvvärme på entréplan, elradiator i sovrummet på övervåningen. Tillträde kan ske omgående. Välkommen att kontakta oss för att boka visning!
- Premium
Polluxvägen 6
På ett av Storhognas bästa lägen ligger detta fantastiska timmerhus. Känslan i detta exklusiva hus är magisk med alla smakfulla detaljer och naturmaterial som timmerväggar, bjälkar i taken, stora vackra fönster och alla trädetaljer som är målade i naturfärger ja detta hus är väldigt unikt och måste upplevas på plats. Närheten till längdskidspåret på 50m och glidspår från/till liftsystemet Storhogna/ Klövsjö gör att när du kommit hit så kan du låta bilen stå. Huset inbjuder till att samlas och trivas i en varm och generös miljö, här finns gott om plats för att samla hela familjen och vännerna. I huset kommer vi in i en stor hall där det till höger finns en tvättstuga med plats för att förvara exempelvis skidkläder, pjäxor och annat som hör en fjällvistelse till, här finns också ett separat wc-rum. En passage leder oss sedan vidare till tre sovrum, badrum och det härliga allrummet och köket som är husets hjärta med en öppen planlösning och mycket rymd då det är öppet till nock och stora fönsterpartier mot den vackra fjällmiljön. Det vackra köket i en grå grön kulör har vackra bänkskivor i betong och valnöt. På övervåningen finns ytterligare plats för umgänge i ett härligt allrum och möblerbart loft. I en separat byggnad finns sedan en relaxavdelning med toalett, dusch och bastu. I denna byggnad finns även ett praktiskt garage. Varmt välkommen att kontakta oss för att boka visning.
- Premium
Blästervägen 13 A-D & 15A-D
Nu har första lägenheten i Brf Klövsjöbacken sålts, varmt välkommen att höra av er för att inte missa chansen att få en egen lägenhet i detta fina projekt. Passa på att förvärva prisvärda bostadsrätter i en naturskön miljö alldeles intill skidbackar och skidspår i Klövsjö. Med närhet till fjäll och sjöar är detta den ultimata platsen för dig som älskar skidåkning, friluftsliv och avkoppling. BRF Klövsjöbacken består av totalt åtta lägenheter fördelade i två hus. Föreningen är i princip obelånad med en mycket låg månadsavgift. Varje lägenhet har separata entréer och disponerar över två våningar i huset. Lägenheterna har en optimal planlösning med en bostadsarea om 58 kvm samt en biarea om ytterligare 4 kvm. På entréplanet finns en välkomnande hall med golvvärme, sovrum, badrum med dusch/bastu samt ett rymligt allrum och kök i öppen planlösning med stora fönster. En trapp leder upp till övervåningen där det finns ytterligare två sovrum och ett badrum med dusch. Ute finner du även ett praktiskt, låsbart förråd där du kan förvara skidor mm. Lägenheterna är ursprungligen uppförda 1988 men har renoverats kontinuerligt de senaste åren. Under 2024 har varje lägenhet utökats med tio kvm boarea varpå en välkomnande hall samt ett tredje sovrum har tillskapats, vilket skapar mer plats och komfort för både familj och gäster. Fiber har även dragits in i lägenheterna. En helt ny entré med soldäck har byggts för att ge ett inbjudande och modernt välkomnande, perfekt för avkoppling och sociala stunder i solen. I samband med utbyggnationen har även taken förnyats, vilket ger husen ett fräscht utseende och bättre skydd mot väder och vind. Dessa förbättringar leder också till energieffektiviseringar med förbättrad isolering och moderna lösningar som minskar energiförbrukningen och sänker kostnaderna. Ett boende som inte bara utvecklas, utan som blir ännu mer trivsamt och hållbart. Bostädernas attraktiva läge och utformning ger möjligheter till uthyrning och goda hyresintäkter. Sex av åtta lägenheter hyrs idag ut via Skistar AB med ett avtal som upphör 2025-04-30. Avtalen kan förlängas om så önskas. Visningar sker löpande i visningslägenheten (13A). Välkommen att boka din visning! Samtliga lägenheter är möblerade och inventarier ingår men visningslägenheten har, extra tillval i form av, annan panel i kök, sänggavel, och möbler/inventarier som kan köpas till vid önskemål. För den som vill kunna reglera värmen hemifrån finns också möjlighet köpa till uppkoppling av luftvärmepump.
- Premium
- Uteplats
Björnrike Harstigen 8
Välkommen till Harstigen 8 – en unik fjällfastighet som erbjuder inte bara ett, utan två hus i natursköna omgivningar! Med en total boyta på 114 + 50 kvm (10 + 6 bäddar) är detta det perfekta valet för dig som söker ett flexibelt boende i fjällen. Här finns plats för både familj och vänner, samtidigt som det finns en ypperlig möjlighet att hyra ut och få fina intäkter. Båda husen är smakfullt inredda med en välkomnande och ombonad känsla, där moderna bekvämligheter möter charmig fjällstil. Planlösningen är genomtänkt och erbjuder rymliga sällskapsytor, perfekt för att samla nära och kära efter en dag i backen eller på fjället. Huvudstugan inrymmer fyra sovrum, badrum, WC-rum och en altan med fantastisk utsikt mot Storslalombacken. Den andra stugan på fastigheten inrymmer kök, allrum, badrum och två sovrum. En stor fördel med den extra stugan är att den går att ha för kontinuerlig uthyrning (avtal med Skistar finns sedan 2019, genomsnittlig säsongs inkomst ca 65.000:-dokumentation finns, samt bla 50% på 4 säsongs liftkort) medans den stora stugan nyttjas privat och intäkterna som uthyrningen genererar bidrar till att täcka delar av driftskostnaderna för hela fastigheten. Fastigheten är belägen i ett lugnt och populärt område, bilen kan ni låta stå hela vistelsen då det mesta finns närheten, skidåkning sker direkt från och till fastigheten, gångavstånd till ICA, skidshop, retstaurant och gym. Här kan du njuta av gnistrande snöklädda vyer under vintern och storslagna fjällupplevelser året runt. För den längdintresserade finns fina preparerade spår, själva spårcentralen hittar du längst upp i området. Här finner du både klassiskt och skate spår 2 km, 3 km, 5 km, 7.5 km. Det finns också ett 6 km långt preparerat förbindelsespår till Vemdalsskalet samt ett spår nere vid Björnrike Torg vid Blästervallen 1,6 km med elbelysning.
- Premium
Björnrike Orrstigen 15
Detta ställe måste bara besökas, det unikt fina läget på Orrstigen i Björnrike med en makalös utsikt går inte att beskriva med ord utan måste upplevas på plats. Förutom det fina läget på hörntomt och den mest fantastiska utsikten så finns här också ett nybyggt lyxigt och välplanerat fritidshus med en boarea om 130 kvm. Huset inrymmer hall, tvättstuga, fyra sovrum, två badrum varav ett med bastu samt kök och allrum i öppen planlösning. Här möts du av en imponerande takhöjd och stora fönsterpartier som fyller huset med naturligt ljus och en vacker utsikt. Vid ingången av huset hittar du även ett praktiskt förråd. Uppvärmning sker med bergvärme, vattenburen golvvärme i hela huset. Varmt välkommen att kontakta oss för att boka visning!
- Premium
Kämpavägen 25
På populär adress i Storhogna ligger detta fritidshus med ett högt och fint läge, en fantastisk utsikt och närhet till slalombackarna, längdskidspåren och Storhogna Hotell och Spa. Stugan inrymmer ett härligt allrum och kök i öppen planlösning med mycket fönster mot den vackra utsikten och timmerpanel på väggarna, tre sovrum, duschrum, wc-rum och bastu. Altan med fri utsikt över fjäll och dal. Kika gärna in på VR visningen som ligger under fliken "dokument" för att få en känsla hur det är att gå runt i stugan. Välkommen att kontakta oss för att boka tid för visning!
- Premium
Enbärsstigen 1
Efter den snabba försäljningen av dom två tidigare husen är vi glada att kunna presentera ett tredje hus! Huset byggs av det mycket populära företaget "Forsgrens Timmerhus", som bygger hus med den rätta genuina timmerkänslan men i en modern tappning. Det här är verkligen ett ställe där man kan vistas och trivas året runt med vacker natur runt knuten och fantastiskt fin utsikt över fjäll och dal. Huset har en otroligt genomtänkt planlösning och byggs i en mycket tilltalande stil både exteriört och interiört. Här har man valt genomtänkta, påkostade materialval och vackra timmerpaneler på väggarna som passar mycket fint in i fjällmiljön och som ger en mycket varm, ombonad och exklusiv känsla. Den härliga storstugan är husets hjärta med hög takhöjd, stora panoramafönster och en härlig braskamin att värma sig vid efter en dag i skidbacken. Huset byggs i två plan där entréplanet kommer att ha en boarea om 132,8 kvm och övre plan boarea 13,3 kvm. På entréplan kommer att finnas både hall och en praktisk skidentré, två badrum varav det ena med härlig bastu, tre sovrum varav två kommer att ha lyxen att ha egna klädkammare. På entréplanet finns också storstugan med hög takhöjd till nock och stora panoramafönster. Det vackra köket med stilrena svarta skåpluckor kommer att levereras från Vedum med exklusiva bänkskivor i sten, fullt utrustat med vitvaror från Siemens. På övre plan kommer att finnas ett rymligt loft med gott om plats för sängar och kattvindar för förvaring. Forsgrens timmerhus är som sagt ett mycket populärt och etablerat byggföretag som verkat här i fjällen under många år och därför har god erfarenhet av att bygga hus i fjällmiljö. Deras timmerpanel är unik och har det omtalade topp och rot-utseendet. Det ger husen samma oregelbundna utseendet som man ser på gamla fulltimmerstugor med trädets naturliga avsmalning från topp till rot. Knutarna är av äkta 5 tums timmer. Från tomten har du möjlighet att åka skoter på led som tar dig upp på fjället, du har också närhet till fina längdskidspår och slalombackar. Gångavstånd till Storhogna Högfjällshotell och Spa. Huset beräknas vara inflyttningsklart till julen 2025. Låt dig inspireras av bilderna i annonsen men vissa detaljer kan skilja sig från huset som kommer att byggas. Planritningar och en utförlig materialbeskrivning finns under fliken dokument. Du som kund har i ett tidigt skede möjligheten att påverka materialvalen, varmt välkommen att kontakta oss för mer information.
- Premium
- Nyproduktion
Björnrike Fågelvägen 65
Högt uppe på en klippa i Björnrike ligger denna fantastiska fastighet. Det otroligt speciella läget och det lyxiga huset gör att det här är en unik möjlighet att få köpa ett riktigt drömhus i fjällen. Det välplanerade huset är endast några år gammalt och väldigt lite använt så känslan är som nytt. Huset har en boarea om 135 kvm och inrymmer hall, fyra sovrum, två badrum varav ett med bastu, tvättstuga, två förrådsrum samt kök och allrum i öppen planlösning. Här möts du av en imponerande takhöjd och stora fönsterpartier som fyller huset med naturligt ljus och en vacker utsikt. Vid ingången av huset hittar du även ett praktiskt förråd. Uppvärmning sker med bergvärme, vattenburen golvvärme i hela huset. På fastigheten finns även ett rymligt garage. Varmt välkommen att kontakta oss för att boka visning!
- Premium
Vemdalsskalet Vargfjällsvägen 2A
Välkommen till denna välplanerade och moderna lägenhet i ett eget hus på Vemdalsskalet! Bostaden ljus ljus och fräsch i en härlig miljö, perfekt för den som uppskattar komfort och närhet till naturen. Lägenheten har en härlig utsikt och en imponerande stor altan där du kan njuta av härliga stunder utomhus. Bostaden består av fyra rum, inklusive tillgång till en bastu, vilket ger en känsla lyx och avkoppling efter en dag i backarna. Den obelånade föreningen ger en stabil ekonomisk grund och trygghet för framtiden. Dessutom finns en praktisk skidbod på altanen, vilket underlättar förvaring av utrustning. Samt att man kan förvara ytterligare saker under altanen. Här är det bara att packa väskan och flytta in. De flesta inventarier ingår! Läget är optimalt för den skidintresserade, med närhet till backarna och alla bekvämligheter som Vemdalsskalet har att erbjuda. För den som anländer med bil finns tillgång till parkeringsplats, vilket gör det enkelt och smidigt att ta sig hem efter dagens äventyr. Här har du ett vackert läge med en otrolig utsikt och närhet till hela Vargens utbud av skoterleder, restaurang och längdskidspår. Endast ca 1 km från Skalets torg med affärer och restauranger och slalombackar. Kontakta ansvarig mäklar för frågor eller visningsanmälan!
- Uteplats
Björnrike Vargstigen 14
Denna fastighet är något utöver det vanliga, detta måste upplevas på plats. Äkta fjällkänsla kan utlovas på en otroligt vacker tomt med utsikt mot Sonfjället som är magiskt vackert. Timmerstugan som ligger högt och fint beläget på hörntomt på Vargstigen i Björnrike, endast en kort promenad från det populära skidområdet Björnvallen med slalombackar och restaurang. Skidvägen går bakom stugan som man når genom skogen. Stugan har allt man kan önska sig av sitt fjällboende, härlig fjällkänsla med bland annat träpanel på väggarna, hög takhöjd, braskamin och bastu. Denna utsikt måste upplevas på plats den är helt makalös. I stugan finns ett härligt allrum och kök i öppen planlösning med stora fina spröjsade fönster som visar utsikten över det fantastiska Sonfjället, hög takhöjd som ger en härlig känsla av rymd, fullt utrustat kök och braskamin. I stugan finns dessutom fyra sovrum, hall, groventré, ett badrum med bastu och ett wc-rum med tvättmaskin och torktumlare. Fiber finns indraget i stugan och krypgrunden har en betongplatta vilket ger möjlighet att förvara skidor och annat under huset. På tomten finns även ett praktiskt skidförråd. En upplyst trappa leder oss upp till stugan som är placerad högt upp på tomten vilket ger en fantastisk utsikt inifrån stugan och från altanen. Besiktning av fastigheten kommer ske slutet av januari. Delar av inventarierna ingår i köpet. Välkommen att kontakta oss för att boka tid för visning!
Ekorrvägen 10
Varmt välkommen till denna charmiga fjällstuga, omfamnad av naturskön miljö i Sångbäcken! Bostaden om 63 kvm inrymmer tre sovrum, allrum med kamin, kök och badrum. Från stugan har du anslutningsleder till flera mils fin skoteråkning och vandringsleder där fjällens vidder och vyer väntar, oavsett om du söker äventyr eller en lugn stund i naturen! Huset säljs med de flesta inventarier/köksgeråd så det enkelt bara är att packa väskan och komma upp och njuta. (lista på vad som inte ingår finns att tillgå). Närmaste skidområde, Katarinatoppen som är toppen av Klövsjös skidområde, når du inom 5 minuter med bil. En kort bilfärd på cirka 10 minuter tar dig till Vemdalsskalets skidsystem med skidbackar för alla nivåer. Här finns också Skalets torg, där du hittar ett brett utbud av bekvämligheter och aktiviteter – från hotell, restauranger och afterski till gym, naprapat och inredningsbutik. Kontakta ansvarig mäklare för frågor eller visningsanmälan!
- Premium
Björnrike Mosippevägen 5A
Här finns chansen att köpa en förstklassig nybyggd lägenhet i en obelånad bostadsrättsförening i Björnrike! Passa på att köpa lägenheten innan jul så ingår kaminen kostnadsfritt, ett magiskt erbjudande. Tänk dig själv att sitta med familjen/vännerna framför en härlig brasa efter en härlig skidåkning. Modern fjälldesign i ladustil, med mycket trä och mycket glas. Lägenheten har stora fönsterpartier och en takhöjd i allrummet ända till nock vilket ger lägenheten en härlig och rymlig känsla. Lägenhetens 73 kvm har utnyttjats till fullo med en riktigt bra planlösning. Två sovrum, stort loft, helkaklat badrum, hall och allrum/kök. Fina träpaneler på väggarna i vitt och fondvägg i brun bets. Fullt utrustat kök från IKEA med kyl/frys, diskmaskin, kolfilterfläkt, induktionshäll och inbyggd ugn. Rustik trappa i trä och rostfritt stål. I föreningen finns en härlig vedeldad bastu avsedd för föreningens medlemmar. Lägenheten ligger på Mosippevägen i Björnrike och här har man en fantastisk utsikt över fjällvidderna och det magiska Sonfjället. Ca en kilometer bort ligger det nya centrumet Blästervallen i Björnrike med slalombackar, längdskidspår, restauranger och Skistar shop & skiduthyrning. Bilderna är fotade i en likvärdig lägenhet i föreningen. I aktuell lägenhet saknas idag motsvarande braskamin, men om du köper innan vecka 6 2025, ingår en braskamin inklusive installation av denna. Stenväggen bakom ingår inte. Går att köpa mot en kostnad. Lägenheten är stylad av Möbelmästarna i Härjedalen. Besök dem gärna i Vemdalen eller Hede där de har sina fysiska butiker eller kontakta dem på tel 0684-10375. Tillträde kan ske omgående. Välkommen att kontakta oss för att boka visning!
- Premium
Vemdalsskalet Klockarfjällsvägen 214 Hus B
Högt beläget på populära Klockarfjället hittar du detta moderna andelshus med vacker utsikt över fjäll och naturområdet runtomkring. Du har nära till skidbackarna med glidavstånd till skidnedfarten Nääsbacken bredvid Västliften och huset ligger med gångavstånd till längdspår som finns på Klockarfjället, 3 och 6 km spår. Huset inrymmer många bäddar för en stor familj eller ett sällskap, andelshuset har tre sovrum, två badrum varav ett med bastu, två vardagsrum (ett mindre på nedervåningen och ett större på övervåningen). Vardagsrummet på övervåningen har även en öppen planlösning till köket och en värmande kamin samt direkt anslutning till en altan med vy. Denna andel heter andel (G) och de veckor som är valda för år 2025: 6, 10, 20, 26, 44. Veckor 2026 är, 6, 10, 13, 23, 24. Veckorna bestäms vid årsstämman på hösten enligt ett schema. Schemat finns att ladda ner i denna annons under dokument. För år 2027 är det år 3 man väljer veckor. Visningar kan ske vid byten på söndagar och vid de veckor som andelen disponerar över.
- Balkong
Björnrike Granstigen 6
Upptäck ditt drömboende i hjärtat av Björnrike – ett fritidshus med allt du kan önska dig och mer därtill! Här möts du av en imponerande panoramautsikt på 180 grader över det majestätiska Sonfjället, i ett fantastiskt sydvästläge som ger sol från morgon till kväll. Med hela 14–16 sovplatser fördelade på 7 generösa sovrum är detta hem perfekt för stora familjer, eller för dig som letar efter en smart investeringsmöjlighet. Boendets flexibla planlösning på 130 kvm ger dig möjligheten att använda det som en stor enhet eller dela upp det i två separata lägenheter – idealiskt för uthyrning eller generationsboende. De dubbla ingångarna bidrar till den praktiska och smarta utformningen. Och det bästa? Huset säljs fullt möblerat – så du behöver bara packa dina väskor och börja njuta! När du kliver in möts du av ett modernt och nyrenoverat kök, på övervåningen, perfekt för middagar och socialt umgänge, och båda köken är fullt utrustade med allt du behöver för bekväm matlagning. På övre plan finner du ett ljust och luftigt allrum med en stämningsfull braskamin, där du kan koppla av efter en lång dag i skidbacken. Balkongen är en annan höjdpunkt, där du kan njuta av den friska fjälluften och den spektakulära utsikten. Här behöver du inte ens tänka på att ta bilen till skidbackarna eller till Björnrikes berömda skidspårcentral – du når dem enkelt både på skidor och till fots, vilket ger maximal bekvämlighet för dig som älskar vintersport! Dessutom har du gångavstånd till restauranger och affär, vilket gör vardagen enkel och smidig. Med sitt unika läge på en större tomt erbjuder detta boende det bästa solläget och en öppen, naturnära känsla. Det rymliga garaget på 18 kvm och förrådet på 6,5 kvm ger gott om plats för skidutrustning och annat – perfekt för både vinter- och sommarsäsongen. Björnrike och närliggande områden som Vemdalen, Storhogna och Klövsjö erbjuder också en uppsjö av sommaraktiviteter. Här finns allt från fjällvandring, cykling, golf och fiske till ridning och klättring – möjligheterna är oändliga! Kontakta oss redan idag för att boka en visning av detta exklusiva fritidshus. Missa inte chansen att göra detta till din oas året runt!
- Premium
Näsvallen 482
Här har du möjlighet att köpa ett riktigt trevligt fritidshus i populära Näsvallen. Huset har en otrolig ljus och härlig känsla med ljusa träpaneler och mycket fönster. I huset finns ett öppet allrum/kök som är byggt i ett etage ner vilket ger en hög takhöjd och härlig rymd, två rejäla badrum, tre sovrum och ett rum för klädvård. En stor altan finns för härliga dagar i solen. På tomten finns ett härligt bastuhus med relax och vedeldad bastu samt ett skotergarage. Här i Näsvallen bor man i den vackra naturen och lugnet finns verkligen här men man har också närhet till skoterleder, vandringsleder, skidleder och Trumvallens fjällridning. Endast 10 minuter med bil till Vemdalsskalets skidanläggning med slalombackar, restauranger, affärer och annan service. Säljs delvis med inventarier. Titta gärna in på VR-visningen för att få en känsla av hur det är att gå runt i huset. Välkommen att kontakta oss på kontoret för att boka tid för visning!
- Premium
Vemdalsskalet Ströms väg 45B
Nu har du chansen att förvärva en andel i ett bekvämt fristående hus på Vemdalsskalet. Huset rymmer hall, fyra sovrum (10 sängar med plats för upp till 12 sovplatser i huset), två allrum och två badrum varav ett med bastu. Ett av allrummen ligger i öppen planlösning tillsammans med köket som har direkt anslutning till den stora altanen. Intill huset finns en skidled som leder dig till skidbacken och serviceställen såsom mataffär, Skistar-shop, restauranger, café, inredningsbutik och frisör. Med denna andel nyttjar du följande veckor för 2025: 1, 2, 19, 36, 40. Val av veckor för 2026 sker hösten 2025. Då väljer denna andel som nummer 1 i första valomgången och det är ÅR 6 det gäller enligt valschemat. Detta dokument finns i annonsen att titta på. Visning av huset kan enbart ske på bytesdagar, dvs söndagar. Varm välkommen att anmäla ditt intresse!
- Plus
- Uteplats
Harrströmsvägen 5A
Denna otroligt fina lägenhet ligger på en solig syd/sydvästsluttning i populära Sångbäcksvallen. Här kan du njuta av fjällivet i en rogivande miljö då du har naturen runt knuten. Mycket ljus och fräsch lägenhet som är mycket smakfullt inredd och har ett härligt allrum/kök med hög takhöjd som ger en luftig känsla, braskamin och utgång till den stora altanen. I lägenheten finns även en hall med plats för förvaring i garderober med skjutdörrar, tre rymliga sovrum och ett badrum med bastu. Altanen ligger i soligt läge och till höger om entrén finns ett praktiskt förråd/teknik/tvättstuga att tillgå. De möbler som ingår är våningssängarna. Sångbäcksvallen är ett mycket omtyckt stugområde där man åker skoter från lägenheten och längst upp i området finns fina preparerade längdskidspår och slalombackar. Kontakta oss gärna för att boka visning!
- Uteplats
Björnrike Lingonstigen 6A & 6B
Nu finns möjligheten att köpa en härlig fjällstuga med två lägenheter som ligger i populära Björnrike! Huset har ett riktigt bra läge nära slalombackarna så här behöver du aldrig ta bilen till skidbacken då backarna ligger så nära att du bara knäpper på dig skidorna strax utanför dörren. Strålande vy mot Sonfjället från den soliga balkongen i söderläge. Huset har två lägenheter där den övre lägenheten är byggd i ett och ett halvt plan. I den övre lägenheten finns ett härligt allrum och kök i öppen planlösning med hög takhöjd till nock, två sovrum, badrum med bastu och ett separat wc-rum. Här finns också ett rymligt loft och ytterligare ett sovrum. Lägenheten på nedre plan inrymmer hall, tre sovrum, kök, allrum, wc-rum och badrum med bastu. Förråd finns vid båda entréerna. Vattenburen golvvärme med frånluftsvärmepump i nedre lägenheten, direktverkande el i övre lägenheten. Den nedre lägenheten hyrs idag ut via Skistar AB med fina uthyrningssiffror och ny ägare övertar uthyrningsavtalet efter tillträdet. Avtal med Skistar AB är ett löpande avtal och det är husdjursförbud i huset. De flesta möblerna kommer att ingå i köpet så det är bara att flytta in! Varmt välkommen att kontakta oss för att boka visning!
Vemdalsskalet Klockarfjällsvägen 206 A
Högt beläget på populära Klockarfjället hittar du detta moderna andelshus med makalös utsikt mot fjällets vidder & närliggande natur. Efter en lång dag i skidbacken kan du avnjuta vyerna från terrassen med något varmt att dricka i handen. Ett perfekt get away om du behöver lite avkoppling. Närhet till skidbackarna med glidavstånd till skidnedfarten Nääsbacken bredvid Västliften. Passar den stora familjen eller umgänget då det finns gott om bäddar 8-10 personer! För denna andel kan du välja fem veckor som beslutas på den årliga stämman. Följande veckor för 2025 finns att nyttja: vecka 10, 19, 26, 51 och 52. Huset inte tillåter husdjur och därmed är allergivänligt!
- Plus
Tomt nära Säterdammarna till salu!
Denna friköpta tomt på 2205 kvadratmeter nära Säterdammarna i Vemdalen erbjuder stor potential för den som vill skapa sitt drömboende i fjällen. Belägen i en naturskön miljö på en tallbacke ger platsen en lugn och fridfull atmosfär. Här kan man njuta av den naturnära omgivningen och samtidigt ha närhet till Säterdammarna och dess fina fiskevatten. Ett perfekt läge för den som söker lugn och ro samtidigt som man vill ha närhet till hela destination Vemdalens utbud av slalombackar, affärer och restauranger. El går för närvarande inte att få till tomten så vi rekommenderar att man undersöker andra lösningar som solceller odyl. Varmt välkommen att kontakta oss för frågor och visning!
Björnrike Tjäderstigen 4
I populära Björnrike ligger denna mycket fina fjällstuga som har renoverats med bland annat ett härligt allrum och kök med hög takhöjd till nock, panoramafönster och en härlig platsbyggd eldstad i blickfånget. I huset finns även hall, tre sovrum, ett helkaklat badrum med bastu och ett separat helkaklat wc-rum. Utvändigt finns också en riktigt härlig och rymlig altan där man kan sitta och njuta i vårsolen efter en dag i slalombacken. På tomten finns en praktiskt vallabod/förråd. Med en kort promenad kan du ta dig ut till skidleden och glida ner mot infarten till Björnvallens skidområde. Ca en kilometer bort ligger Björnrike Centrat med mataffär, gym samt skidområde. Vissa inventarier ingår i köpet och vissa går att köpa. Se lista som finns under dokument. Titta gärna in på VR-visningen för att få en känsla av hur det är att gå runt i stugan. Välkommen att kontakta oss för att boka visning!
Björnrike Mosippevägen 4B
...Fin lägenhet i egen huskropp i modern fjälldesign med ladustil, med mycket trä och mycket glas. Lägenheten har stora fönsterpartier och hög takhöjd i allrummet till nock vilket ger lägenheten en härlig känsla. Lägenhetens 73 kvm har man utnyttjat till fullo med en riktigt bra planlösning. Två sovrum, stort loft, badrum, hall och allrum/kök. Fina träpaneler på väggarna i vitt och fondvägg i brun bets. Fullt utrustat kök från IKEA med kyl/frys, diskmaskin, micro, mekanisk fläkt, induktionshäll och inbyggd ugn. Rustik trappa i trä och rostfritt stål. Badrum med dusch, badrumsmöbel och toalett. Lägenheten ligger på Mosippevägen i Björnrike, här har man en fantastisk utsikt över fjällvidderna och det magiska Sonfjället. Ungefär en kilometer bort finns det nya centrumet Blästervallen i Björnrike med slalombackar, längdskidspår, restauranger och Skistar shop & skiduthyrning. Lägenheten ligger på uthyrning via Skistar AB. Packa väskan och flytta in då de flesta möbler/köksgeråd ingår i köpet!
- Plus
Skolvägen 12
Varmt välkommen till detta fina hus beläget på hörntomt i ett mycket barnvänligt område i Rätan. Huset är mycket väldisponerat och byggt i ett plan plus källarvåning och har dessutom både ett garage och skoterförråd och en härlig bakgård med möjlighet till mycket spring och lek. Det är gångavstånd till skolan i Rätan som omfattas av förskoleklass och grundskola åk 1-6. Du kan även promenera till längdspåret i byn som finns precis vid skolan via en gångtunnel under E45:an. Då kommer du direkt till startområdet. På sommaren kan vi gott rekommendera en tur till Follingers där du kan äta mat och ta ett dopp i sjön. Det finns även en camping i byn där du kan köpa glass och bada i deras pooler. Wärdshuset Pastället är även öppet för dig som vill äta en bit mat eller stanna till för en fika. I huset finns det på entréplanet ett härligt vardagsrum med stora fönster och utgång till det inglasade uterummet, ett kök med härlig matplats, tre sovrum, badrum och ett separat wc-rum. En trappa ner finns ett lyxigt biorum, tvättstuga, matkällare, ett rum som idag används som snickeriverkstad och en del som har påbörjats för att bli en härlig relaxavdelning, vilket nästa ägare själva får färdigställa. Ca 30 minuters bilfärd bort finns skidområdena Klövsjö, Storhogna och Vemdalsskalet. Björnrike skidområde tar du dig till på ungefär 50 minuter. Om du är en golfare finns det en golfbana vid Utanbergsvallarna ungefär 20 minuter bort. Det finns verkligen mycket att upptäcka i området. Fiske, bad och vandring om somrarna och utförsåkning, längdturer och skoteråkning på vintern. Det finns verkligen ett stort utbud av fritidsaktiviteter där alla i familjen kan hitta något att uppskatta. Varmt välkommen att kontakta oss för att boka visning!
Visar 1 - 25 av 37