Mäklarhuset Härryda
Mäklare
Idrottsgatan 7
Denna moderna trea är belägen i ett eftertraktat, centralt läge i Mölnlycke, där du har närhet till allt du behöver för en bekväm vardag men samtidigt i ett lugnt kvarter. Bostaden har en genomtänkt planlösning och en rumshöjd på 2,5 meter i de flesta rum, vilket ger en känsla av rymd och öppenhet. Eftersom det är en gavellägenhet flödar ljuset in från två håll. Köket är fullt utrustat med alla bekvämligheter samt stilrena skåpsnickerierna från Marbodal med luckor i mörkt trä. Säljaren har valt att integrera kyl, frys, samt gjort tillval på bänkskiva och stänkskydd vilket ger ett mer praktiskt och enhetligare intryck. Öppen planlösning mellan kök, matplats och vardagsrum, skapar en luftig yta perfekt för social samvaro. En generös hörnbalkong, varav hälften är inglasad, ger dig en härlig plats att njuta av utemiljön året runt. Bostaden erbjuder två rymliga sovrum. Det är gott om förvaring då det finns flera garderober både i hall och de båda sovrummen. Garderoberna är inbyggda vilket ger en lyxig hotellkänsla. Det rymliga badrummet är inrett med dusch samt en praktisk tvättavdelning med tvättmaskin och torktumlare. Närhet till härliga grönområden med vackra motionsslingor och med Wendelsbergsparken och dess vackra omgivning som närmsta granne. Här bor du med kort gångavstånd till butiker, busshållplats, bibliotek, skolor, lekplats och idrottsplats – ett perfekt läge för både vuxna och barn.
- Plus
- Hiss
Väverivägen 5
Välkommen till denna fina lägenhet beläget naturskönt i Nysäter vid Örtjärn. Ett bekvämt och bra boende med allt i ett plan som ger en skön huskänsla. Lägenheten karaktäriseras av rymd och ljus, gedigna materialval och ljus färgsättning. Hela bostaden har golvvärme för en skön komfort och flödar av ljus via generösa fönsterpartier. Kök, matplats och vardagsrum i öppen lösning med värmande braskamin. Via vardagsrummet nås en stor härlig terrass belägen i sydväst som ger sol till långt in på kvällen. Helkaklat badrum med kombinerad tvättdel samt tre bra sovrum. I anslutning till entrén finns en stensatt uteplats där du kan njuta av ditt morgonkaffe. Egen parkeringsplats vid entrén med tillhörande el-laddstolpe samt två förråd. Endast ca 100 meter till strand, brygga och bastu. Sommartid kan man njuta av härliga bad i Örtjärn och vintertid kan man åka skridskor där i stället. I anslutning till området finns fina motionsspår i den grönskande naturen. Här är det bara att flytta in och njuta!
Haråsvägen 15B
Drömmer du om att bygga ditt eget hus på plats nära både sjö och service? Då är denna tomt på Haråsvägen 15B i Hindås precis vad du behöver! Med en tomtyta på 1170 kvadratmeter och valfrihet när det kommer till husleverantörer, så kan du skapa ditt hem precis som du vill ha det. Denna unika tomt ger dig möjligheten att ha en bekväm och önskvärd livsstil med närhet till bad och friluftsliv. Närmsta badplats ligger bara några minuters promenad bort, så du kan njuta av simning och sol under sommardagarna. Du kan också njuta av skogspromenader, vandringsleder och skidspår på promenadavstånd. Dessutom finns det gott om service och affärer i närområdet såsom mataffär, skola och förskola. Hindås utvecklas och nästa stora satsning är Hjortviken Countryclub som du närapå blir granne med. Ett "vattenhål" för både utsocknes och Hindåsbor. Se länk i annonsen. Ta chansen och skapa ditt drömhem på denna tomt! Kontakta mig för en visning redan idag.
- Plus
Hagedalslider 120
Gården "Hagehill" 30 minuter från Göteborg med 2 HA mark med boningshus om 146 kvm, nybyggd vagnhall, stall, paddock, hönsgård, växthus, köksträdgård, isolerad klubbstuga och gästhus kan vara svaret på dina drömmar! Fastigheten ligger högt, ljust och lantligt strax utanför Hindås och är bebyggd med ett hus om 146 kvm i gott skick. Förutom boningshus finns stall med 8 spiltor samt sadelkammare och uppställningsplats, fungerande paddock och ängar med bete. Här finns också ett nybyggt kallgarage om 60 kvm, gäststuga med sovloft och en isolerad "klubbstuga" om ca 30 kvm. Stor fin trädgård runt huset med gräsytor, buskar och träd samt växthus och köksträdgård. Huvudbyggnaden är i gott skick och är tillbyggd 2013. Tak, fasad och fönster är utbytta 2009-2019. Ny altan efter tillbyggnaden 2013. Man har två luft-luftvärmepumpar och eldar med ved i vedspis och kronspis och håller därmed nere driftskostnaderna. Välkommen att boka er på visningen!
- Plus
Fagerhultsvägen 45
En är såld men fyra fina tomter finns kvar runt Fagerhultsvägen 45 i Hindås. Förhandsbesked om bygglov och Lantmäteriförrättning är klar så du har möjlighet att tillträda omgående. Priser inklusive Kommunalt VA ligger på 2 125 000- 2 325 000 kronor. För priser och storlek gå vidare till mäklarens sida. Området är attraktivt för familjer som vuxit ur sina radhus eller lägenheter och upptäckt hur tryggt och bekvämt man bor med barn i Hindås. Här finns mycket aktiviteter för både stora och små människor och du har nära till skola och förskola, buss, service, och inte minst Västra Nedsjön och skogens skafferi. Vålkommen att anmäla intresse så får du mer information och möjlighet till personlig visning!
Visar alla 5