Om mig
Mäklaren har inte skrivit någonting om sig själv.Lönnvägen 19
Här på höjden närmare bestämt på Lönnvägen 19, har du nära till det mesta. Skola och förskola finns på promenadavstånd, havet ligger så nära att du ser det från tomten. Till pendeln tar det 7-8 minuter att promenera. Lönnvägen ligger som sagt centralt men ändå lite avskilt. Ett eget hem. Kanske ditt första egna - i husformat. Ett klokt hus i ett plan från mitten av 70-talet. Här kan ni leva ett praktiskt villaliv med fyra sovrum, generöst vardagsrum med stort ljusinsläpp från de stora fönstren, praktiskt kök, badrum samt bastu och garage. Sjuttiotalets färgskala har tonats ned och renoverats genom åren, till dagens ljusa väggar och neutrala toner; vill du addera mer färg så är hela paletten din. Önskar man få havsutsikt även innifrån huset skulle en glasad vinkel på huset bli pricken över i:t. Kompisar finns det gott om i kvarteret. Och tomten ovanligt platt för lek och lust med bollar i alla storlekar.
- Plus
Hamburg hage 3
Läcker bergstomt i Getskär! Ett ovanligt tillfälle att bygga ett riktigt drömhus på Hamburg hage med utsikt över äng och hav. Bygga nytt och sätta bo i expansivt och populärt område precis intill hav och pendling i Getskär. Tomten mäter 922 kvadrat och är en av de största i området. Beviljat bygglov finns för arkitektritat läckert bostadshus om 195,5 kvm. En tomt som definitivt är redo för bygdens nya landmärke. Vatten och avlopp är betalt. På denna lugna gata är det begränsat med biltrafik vilket bidrar till det ljuvliga lugnet som omger detta boende. Samtidigt ligger havet, båt- och badplatsen minuters promenadväg bort och hela Getskär omringas av skog och ängar och härliga promenadstigar. Men här finns även alla bekvämligheter du kan tänka dig såsom skolor, förskolor, affärer, massvis av sportaktiviteter och goda kommunikationer åt både norr och söder. Kanske är det just detta läge mellan hav och skog som gör Getskär så oerhört populärt? Kontakta mäklare Sandra Nordenstam för mer info.
Sävelycke 300
2017 förverkligade ägarparet sin dröm om att låta bygga sitt drömhus, precis exakt så som de ville ha det. Ett arkitektritat, enkelt och avskalat hus på ca 186 kvm med minimalistiskt uttryck och med tydlig känsla för design och arkitektur. Huset är byggt med järnvitriolbehandlat virke, underhållsfria fönster och tak av betongpannor. Till huset hör också en attefallare för gäster som inte vill lämna idyllen Sävelycke. De två husen är placerade med altandäck och vacker stenläggning runt omkring. Inte nog med att ägarparet skapade sitt eget paradis, fritt från de flesta måsten och pryttlar som pockar på uppmärksamhet, de gjorde det dessutom på en unik plats med närhet till ”deras” strand. Den ligger kanske inte riktigt ett stenkast bort, men det är dryga 5-7 minuter cykelavstånd på charmig grusväg genom öppet jordbrukslandskap. Den vackra badplatsen i Timmervik är en lisa för själen. Husets planlösning skulle vi säga är ultimat! Stort kök, och ännu större vardagsrum där du kan ha ännu fler sittande till bords om det behövs och högtidligheten kräver. Stora vackra skjutdörrspartier mot altandäcket och trädgården suddar ut gränsen mellan ute och inne på ett underbart sätt. Entréplan bjuder även på rymligt badrum samt en stor och praktisk tvättstuga med groventré. På ovanvåningen får du ytterligare ett avslappnat allrum med häftig takhöjd som kan bli ungdomsgård när den tiden kommer och barnen vill ha lite distans till vuxensamhället. Ett av sovrummen ligger nämligen på bottenvåningen, så det är fritt fram för ett barnavälde på ovanvåningen, med tre sovrum och eget badrum med badkar. Vackra sommarkvällar vill dock hela familjen samlas ute på den väl tilltagna takterrassen med underbar kvällssol i rakt västerläge. Pricken över i:t blir havsutsikten och känslan av hur nära huset ligger havet. Huset är funktionellt på riktigt för er på språng mellan jobb, träningar och tankar. Givetvis har man installerat fiber samt elbilsladdare för att underlätta hemmajobb och vardagen. Möjlighet att bygga garage finns. Huset är energieffektivt med sina solpaneler som bidrar till låga driftskostnader. Välkomna till idyllen Sävelycke med cykelavstånd till både hav och Jörlanda centrum där det finns förskola, skola, matbutik, bageri och pendelstation. Göteborg ligger 35 min bort och Stenungsund når man på 10 minuter.
- Plus
- Energieffektiv
Huldas väg 15
Återvändsgata, lekplats, hav och strand, förskolor, skolor och massvis av kompisar på armlängds avstånd. Där har ni argumenten som talar för att flytta till vita villan i Getskär. Huset självt har minst lika många fördelar: Fyra med möjlighet till fem sovrum, två badrum, trevligt vardagsrum samt härligt och rymligt tv-rum på övre plan. Köket är modernt och stilrent med gott om bänkyta samt bardisk. Stor trevlig matplats i anslutning till köket. Här kan hela familjen samlas på söndagsmiddag. Husets placering är toppen med stort altandäck med utekök i syd/väst. Sommartid är trädgården i princip helt insynsskyddad. Husets entrésida med trevlig förstukvist bjuder in till en morgonkopp i morgonsolen. Enklare trädgårdsförråd finns. Detta är ett hus redo för en aktiv familj som vill skapa sin egna lilla oas mitt i Getskär utan en massa trädgårdsarbete. På denna lugna gata är det begränsat med biltrafik vilket bidrar till det ljuvliga lugnet som omger detta boende. Samtidigt ligger havet, båt- och badplatsen minuters promenadväg bort och hela Getskär omringas av skog och ängar och härliga promenadstigar. Men här finns även alla bekvämligheter du kan tänka dig såsom skolor, förskolor, affärer, massvis av sportaktiviteter och goda kommunikationer åt både norr och söder. Kanske är det just detta läge mellan hav och skog som gör Getskär så oerhört populärt? Detta hem är som sagt mycket hemtrevligt och genomtänkt så varmt välkomna på visning!
- Premium
Visar alla 4